Sa oled siin

Vesikonna koormuse ülevaade

Vesikonna pinnavett mõjutava inimtegevuse koormuse ülevaade (edaspidi koormuse ülevaade) on veemajanduskava koostamiseks tehtav uuring.

Koormuste ülevaate saamiseks analüüsiti erinevatest allikatest kogutud andmeid ning kaardianalüüsi abil seoti koormusallikad veekogumitega. Veekogumite mitte hea seisundi
põhjuste analüüsimise abil hinnati koormuste olulisust.

Pinna- ja põhjavett mõjutavad koormusallikad saab nende iseloomu järgi grupeerida punktkoormuseks, hajukoormuseks, veevõtust tulenevaks koormuseks, vee vooluhulga muutmisest või hüdromorfoloogilisest kõrvalekaldest tingitud koormuseks.

Olulise koormuse mõju avaldub vee kvaliteedi või hulga muutustena ning vee-elustiku taandarenguna loodusliku veekoguga võrreldes. Nii võib näiteks välja tuua seosed
veekogude lämmastikusisalduse ning maakasutuse, valgalal peetavate loomade arvu ja väetiste kasutamise vahel. Vette juhitud saasteained häirivad veekogu ökoloogilist tasakaalu, põhjustades pinnaveekogude hapnikuvaegust ja veekogude eutrofeerumist.

Koormuste ülevaate põhjavee kohta käiva osa on koostanud Eesti Geoloogiateenistus (töö Põhjaveekogumite piiride kirjeldamine, koormusallikate hindamine ja hüdrogeoloogiliste kontseptuaalsete mudelite koostamine). Nimetatud töö kokkuvõte on koormuse ülevaates. Täis mahus töö on leitav Keskkonnaministeeriumi lehel uuringud ja aruanded.

 

 

Loe täpsemalt

 

 

Viimati uuendatud: 20. märts 2020

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.