Sa oled siin

Valmis lähiaastate plaan kiirgusohutuse tagamiseks

31.01.2020

Keskkonnaminister Rene Kokk kinnitas kiirgusohutuse riikliku arengukava kuni aastani 2027. Arengukava olulisemateks eesmärkideks on tagada jätkuvalt radioaktiivsete jäätmete ohutu ladustamine ning vähendada looduslikest kiirgusallikatest – eelkõige radoonist - tingitud ohte.

Keskkonnaminister Rene Koka sõnul on kavandamisel radioaktiivsete jäätmete lõppladustuspaiga rajamine, et tagada Paldiskis olevate jäätmete ohutu ladustamine ka aastakümnete pärast. „Mis puudutab aga radooniohu vähendamist, siis selleks saavad kodanikud ise palju ära teha. Kui sinu kodu asub radooniohtlikus piirkonnas, tasub sul kindlasti lasta radoonitaset mõõta. Muuseas just praegu – kütteperioodil – on selleks kõige õigem aeg,“ lausus keskkonnaminister.

Kõrget radoonisisaldust võib leiduda pea kõikjal Eestis – radooniohtlik on peamiselt Põhja-Eesti, kuid ka Kesk- ja Lõuna-Eesti. Täpsema ülevaate saab SIIT. Pikaajaline viibimine suure radoonikontsentratsiooniga hoones põhjustab kopsuvähki haigestumise tõenäosuse kasvu.

Keskkonnaministeeriumi välisõhu ja kiirgusosakonna peaspetsialisti Krista Saariku sõnul saab radoonimõõtmisi tellida nii eraettevõtetelt kui Keskkonnaametilt. „Kuna radoon on õhust ligikaudu seitse korda raskem nähtamatu ja lõhnatu gaas, siis hoonetes puudutab see soovitus eelkõige soklikorruse ja esimese korruse elanikke ja töötajaid. Siseruumidesse jõuab maapinnast pärinev radoon peamiselt põrandas ja vundamendis olevate pragude ning torustiku- või juhtmeavade kaudu,“ ütles Saarik.

Ettevalmistustööd radioaktiivsete jäätmete lõppladustuspaiga rajamiseks on alanud, et hinnata Paldiskis asuva endise tuumaallveelaevnike õppekeskuse territooriumi sobivust. Pikaajalist ohutut ladustamist vajavad peamiselt Nõukogude ajast pärinevad Paldiski endise tuumallveelaevnike õppekeskuse likvideerimisel ning tööstus-, meditsiini- ja teadusasutustes tekkinud (nn. ajaloolised) radioaktiivsed jäätmed. Praegu on need jäätmed ajutiselt ladustatud Paldiski endises tuumaallveelaevnike õppekeskuses asuvas vaheladustuspaigas.

Uuri radooni kohta lähemalt: https://www.envir.ee/et/radooni-abc
Vaata klippi radoonist https://www.youtube.com/watch?v=SlV9J30bEbU

Veel uudiseid samal teemal

23.10.2019|Keskkonnaministeerium

Omanikuta kiirgusallikaid saab tasuta ära anda

Sarnaselt varasematele aastatele toimub ka tänavu kampaania, mille käigus saavad eraisikud ja ettevõtted tasuta ära anda omanikuta kiirgusallikaid. Kampaania kestab detsembri alguseni.

17.10.2019|Keskkonnaministeerium

Keskkonnaministeerium kutsub kiirgusseminarile

Keskkonnaministeerium korraldab 7. novembril kiirgusseminari, kuhu on oma teadmisi täiendama oodatud kõik huvilised.

Seminaril tutvustatakse kiirgusvaldkonna strateegilisi dokumente – kiirgusohutuse riiklikku arengukava 2018-2027, radioaktiivsete jäätmete ning radooni riiklikku tegevuskavasid.

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.