Sa oled siin

Valminud on maapinna kallete kaardirakendus

19.06.2014
Valminud on maapinna kallete kaardirakendus.
Valminud on maapinna kallete kaardirakendus.

Maa-ameti ja Keskkonnaministeeriumi ning ministeeriumi allasutuste koostöös on valminud maapinna kaldeid ning sellega seotud geograafilisi andmeid sisaldav kaardirakendus. Kaardirakendus aitab visualiseerida veekogude kaitsmisega seonduvat infot ja on suunatud nii keskkonnakaitseorganisatsioonidele kui ka põllumajandustootjatele, aga ka kõigile teistele huvilistele.

Maapinna kallete kaardirakendus on põllumajandustootjatele esmaseks ja peamiseks informatsiooniallikaks näiteks väetiste laotamise planeerimisel ja selle töö tegemisel. Keskkonnaametnikud aga saavad kaardirakenduse abil kavandada veekogude kaitsekorraldust, viia seda ellu ja teostada järelevalvet.

Euroopa Nõukogu veekogude kaitse direktiivi kohaselt peavad EL liikmesriigid rakendama meetmeid põllumajandusest pärit nitraadireostuse vähendamiseks. Ühe abinõuna nähakse direktiivis ette väetiste kasutamise piiramine kaldega aladel. Eestis on need nõuded sätestatud veeseaduses, kus muu hulgas on keelatud väetise laotamine haritava maa pinnale, kui pinnakalle on üle 10 protsendi. Kui kalle on 5–10 protsenti, on väetise laotamine keelatud 1. novembristkuni 15. aprillini.

Maapinna kallete kaardikiht koos põllumassiivide ja katastriüksuste piiridega annabki teavet konkreetsete maatükkide kohta, kus tuleb järgida veeseaduses kaldega alale kehtestatud piiranguid. Väetiste kasutamise täpsemad reeglid sõltuvalt kaldega alade paiknemisest veekogude suhtes ja kaldega ala pindalast ning muudest teguritest, mis sätestatakse täiendavalt kavandatavas keskkonnaministri määruses. Lisaks annab kaardirakendus asjast huvitatutele põhjalikumat teavet veekogude, kaitstavate alade, maapinna kallete jm kohta, mida saab kasutada mitmeti erinevate tegevuste kavandamisel.

Kaardirakendus kajastab maapinna kaldeid ning mitmeid muid teemaga seotud andmekihte üle-eestiliselt.

Kaardirakenduses on näha:

 • maapinna kalded (andmed pärinevad LIDAR-i kõrgusandmete töötlusest);
 • põllumassiivid;
 • poollooduslikud kooslused;
 • mullakaart;
 •  veekaitselised objektid ja piirangud (kitsendusi põhjustavad objektid);
 • looduskaitse objektid ja vööndid (kitsendusi põhjustavad objektid);
 • PRIA loomapidamishooned
 • nitraaditundlikud alad (Pandivere ja Adavere-Põltsamaa);
 • katastrikaart;
 • põhjavee kaitstus (Eesti geoloogiline baaskaart 1:50 000 andmekihid);
 • maa-ameti aluskaardid.


Otselink kallete kaardirakendusele.
Rakenduse link on lisandunud ka Maa-ameti geoportaali.


Lisainfo:
Enn Liive, Keskkonnaministeeriumi veeosakonna peaspetsialist
626 2828, enn.liive@envir.ee
Andres Hiiemäe, Maa-ameti geoinformaatika osakonna peaspetsialist
665 0758, andres.hiiemae@maaamet.ee

Kallete kaardirakenduse kasutamiseks leiab infot Geoportaalist.
Kui rakenduse kasutamisel tekib probleeme või küsimusi, siis palume pöörduda aadressil kaardirakendus@maaamet.ee või helistada 675 0866.
 

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.