Sa oled siin

Valitsus kinnitas Tillniidu ja Mullutu-Loode kaitseala uued eeskirjad

15.04.2021
taastatud Loode tammik
autor: RMK

Valitsus kiitis täna heaks Tillniidu looduskaitseala moodustamise Rapla- ja Järvamaal ning  Mullutu-Loode looduskaitseala moodustamise Saaremaal. Mõlemal juhul liidetakse varem kaitse all olnud alad üheks tervikuks ja kinnitatakse uued kaitsekorrad.

Tillniidu looduskaitseala oli ka varem kaitse all kui väike-konnakotka ja must-toonekure püsielupaik. Nüüd liidetakse sinna ka hävimisohus olevad laane-, salu-, ja soovikumetsad. Kaitseala maa tsoneeritakse sihtkaitsevööndisse, sest kõige rohkem ohustaks sealseid väärtusi metsa majandamine ja kuivendustööd.

I kaitsekategooria liikide hulka kuuluvad must-toonekured on ohualtis seisus. Nende elupaigad on eelkõige vanad, vähese häirimise ja soodsate toitumispaikadega looduslikult mitmekesised metsamassiivid.

Väike-konnakotkas on üks Euroopa kõige arvukamatest kotkastest, kuid vaatamata sellele peetakse liiki ohustatuks, sest tema areaal ja arvukus on eelmise sajandiga võrreldes vähenenud. Väike-konnakotka praeguseks arvukuseks Eestis võib hinnata 500–600 paari.

Eestis vähe säilinud metsakoosluste kaitseks moodustatud Tilliniidu looduskaitseala asub Rapla maakonnas Kehtna vallas Kastna ja Koogiste külas ning Järva maakonnas Türi vallas Jõeküla ja Kändliku külas. Kaitseala pindala on 403,7 ha, millest 7,2 ha asub eramaal ja 396,5 ha riigimaal.

Mullutu-Loode looduskaitseala moodustatakse olemasolevast hoiualast, millega liidetakse kolm väiksemat, sellega piirnevat kaitstavat loodusobjekti ja kolm merikotka püsielupaika.

Kaitstavat ala laiendatakse. Mullutu-Loode looduskaitseala pindala on 5992,4 ha, sealjuures sihtkaitsevööndis 5560,4 ha ja piiranguvööndis 432 ha. Kaitsealast ligikaudu 1171 ha moodustab veeala. Veealast enamik jääb sihtkaitsevööndisse. Uut ala lisandub 8 ha merikotka pesapaiga tõttu, mis arvatakse sihtkaitsevööndisse.

Ala moodustatakse rannikulõukate ja veeökosüsteemide, veelindude rahvusvahelise tähtsusega rändepeatus- ja pesitsuspaikade, looduslikke ja poollooduslikke koosluste, kaitsealuste liikide ning nende elupaikade kaitseks.

Kaitse-eeskirjaga on inimestel lubatud alal viibida, korjata seal marju, seeni ja muid metsa kõrvalsaadusi kõikjal, välja arvatud määrusega sätestatud juhtudel. Kaitseala veealal on lubatud sõita ujuvvahendiga, välja arvatud Linnulahel ja Paadla lahel.

Mullutu-Loode looduskaitseala asub Saare maakonnas Saaremaa vallas Hirmuste, Kogula, Kõrkküla, Laheküla, Mullutu, Mändjala, Paevere, Parila, Põlluküla, Pähkla, Suur-Randvere, Tõlli, Ulje, Unimäe ja Vennati külas, Nasva alevikus ning Kuressaare linna territooriumil.

Veel uudiseid samal teemal

11.06.2021|Keskkonnaministeerium

Keskkonnaministeerium: Eestil on head seadused metsade kaitseks

Keskkonnaministeerium koostab vastust Euroopa Komisjoni rikkumismenetlusele, milles heidetakse ette, et raietegevus kahjustab Natura 2000 alade kaitse-eesmärke ning Eesti seadused ei ole piisavad selliste metsade kaitseks.

10.06.2021|Keskkonnaministeerium

Valitsus võttis kaitse alt välja Uueveski maastikukaitseala

Uueveski maastikukaitseala, ehk sealsed org ja männik, ei oma üleriigilisi väärtusi, et seda peaks kaitsma riikliku kaitsealana  ja seetõttu oli otstarbekas see kaitse alt välja arvata. Sealse maastiku säilimise tagab Viljandi linna üldplaneering.

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.