Sa oled siin

Valitsus kiitis heaks Riidaja looduskaitseala loomise

08.08.2013

Valitsus kiitis tänasel istungil heaks Riidaja looduskaitseala loomise ja kehtestas sealse kaitse-eeskirja.

„Riidaja kaitsealal asuvad metsad on nii riiklikult kui ka rahvusvaheliselt ohustatud ja haruldased, seega on nende kaitsmine meie selge kohustus. Tegemist on ligikaudu saja-aastaste salumetsade ja kuusikutega, mida pole Euroopa põhjaosas palju säilinud. See omakorda tähendab, et lisaks metsadele endile on väljasuremisohus kõik taimed, loomad ja seened, kes vajavad elupaigana just sellist ümbrust,” rääkis keskkonnaminister Keit Pentus-Rosimannus.

Valga maakonnas Põdrala vallas asuva Riidaja looduskaitseala pindala on 12,9 hektarit ning see asub täielikult riigimaal. Kaitseala eesmärgiks on hoida vanu laialehiseid salumetsi ja rohunditerikkaid kuusikuid. Riidaja looduskaitseala võeti Natura alade nimekirja 2004. aastal, tänase otsusega täpsustub ka selle üle-Euroopalise tähtsusega kaitseala kaitsekord. Koos lähedalasuvate Rubina ja Soontaga looduskaitsealadega tekib puutumatu metsaala, mis aitab kaasa salumetsaliikide levimisele ning selle eriti haruldase metsatüübi säilimisele.

Riidaja looduskaitsealal kasvavad ka III kaitsekategooria taimeliigid aialehine neiuvaip (Epipactis helleborine) ja vööthuul-sõrmkäpp (Dactylorhiza fuchsii) ning samblaliik sulgjas õhik (Neckera pennata). Metsade kaitse alla võtmine tagab piisava kaitse ka neile haruldastele liikidele.

Kaitseala metsad on praegu suuresti inimetegevusest puutumata ning vastavalt kaitse-eeskirjale tuleb ka tulevikus tagada loodusliku arengu jätkumine. Kaitsealal on keelatud majandustegevus, loodusvarade kasutamine, rahvaürituste korraldamine, uute ehitiste püstitamine, lõkke tegemine ning maaparandussüsteemide hoiutööd ja veere¾iimi muutmine.

Lisainfo:
Berit-Helena Lamp
Keskkonnaministeeriumi pressiesindaja
626 2910, 53036253
berit-helena.lamp@envir.ee 

(8.08.2013)
 

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.