Sa oled siin

Uuring: Saaremaast läände jääv mereala sobib tuulepargiks

11.06.2020

Saaremaast läände jääv mereala sobib tuuleenergeetika arendamiseks. Sellisele järeldusele jõudsid TÜ Eesti Mereinstituudi teadlased, kes uurisid sealset merepõhja elustikku ja elupaikasid.

Keskkonnaministeeriumi merekeskkonna osakonna juhataja Rene Reisneri sõnul tuvastasid TÜ mereteadlased uuringualal küll loodusdirektiivi elupaigatüübi karide olemasolu, kuid looduskaitseliste piirangute seadmist planeeritavale tuulepargi alale ei pea eksperdid hetkel vajalikuks. „Laiem töö merekaitsealade moodustamiseks jätkub. Kaalumisel on ettepanekud  laiendada Vilsandi Rahvuspargi territooriumit merel (joonis 3) ning merekaitsealade loomiseks majandusvööndisse, nagu on ette nähtud Eesti merestrateegia meetmekavas. Nii on loodusväärtuste hea seisundi säilimine piisavalt tagatud,“ lausus Reisner.

Loodusdirektiivi elupaigatüüp karid (joonise 2 parempoolsel skeemil sinine ala) moodustas uuringualast ligi poole ehk 48% pindalast. Muid kaitset vajavaid elupaigatüüpe alal ei esinenud, samuti ei leitud piirkonnast ohustatud liike.

Reisneri sõnul ei tähenda loodusdirektiivi elupaigatüübi levik uuringualal, et selle peaks automaatselt looduskaitse alla võtma. Küll aga ei tohi lasta praegu soodsas seisundis oleval karide elupaigatüübi olukorral halveneda – selleks tuleb kavandada tegevusi ja leevenduseetmeid tuulepargi keskkonnamõju hindamise protsessis.

TÜ Eesti mereinstituudi juhtivteaduri Georg Martini sõnul oli uuritud ala teaduslikus mõttes väga huvitav. „Leidsime mitu varem Eesti merealalt väga harva kirjeldatud liiki, nt võikala, keda on Eestis tabatud 50ndatel. Samas ei välista leiud tuulepargi säästlikku arendamist. Äärmiselt oluline on läbi viia põhjalikud keskkonnamõju hindamised, kuna meie uuring oli vaid esimene pilk tundmatusse piirkonda. Kahjuks ei tunne me oma mereala veel sama põhjalikult kui maismaad ja seetõttu tuleb merealal toimetades olla topelt ettevaatlik,“ lausus Martin.

Uuringu tellisid Keskkonnaministeerium ning Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium eesmärgiga selgitada kliimamuutuste võimalikku mõju mere elupaigatüüpidele ja liikidele ning saada teaduslikult põhjendatud sisendit meretuuleparkidele sobivate piirkondade määratlemiseks mereala planeeringu koostamisel. Teadlased töötasid uuringu raames välja ka metoodika, kuidas hinnata mereökosüsteemi süsinikusidumise potentsiaali, mis on oluline kliimamuutustega kohanemise seisukohast. Uuring kestis eelmise aasta juulist kuni tänavuse aprillini ning maksis 400 000 EURi.

Uuringu lõpparuandega saab tutvuda siit: https://www.envir.ee/et/eesmargid-tegevused/merekeskkonna-kaitse/uuringud, kaardikihid ja andmed on avalikkusele kättesaadavad ka KESE infosüsteemist.

 

Joonis 1. Uuringuala asukoht, uuringutransektid ja proovipunktide paiknemine.
Joonis 2. Karide elupaigatüübi levik uuringualal ja seisundihinnang.
Joonis 3. Vilsandi RP kavandatav laiendamine (rohelise piirjoonega; punakalt on näidatud praegune Vilsandi RP territoorium). 

Veel uudiseid samal teemal

07.10.2020|Keskkonnaministeerium

Vabatahtlikud tulevad naftareostuse korral appi linde päästma

Täna, 7. oktoobril sõlmisid keskkonnaminister Rene Kokk ja Siim Kuresoo Eestimaa Looduse Fondist (ELF) koostöökokkuleppe, mille kohaselt tulevad vabatahtlikud mere naftareostuse korral appi elusloodust päästma.

29.09.2020|Keskkonnaministeerium

Tänasest väheneb laevaomanikel ja riigil risk kanda laevavrakkide merest eemaldamise kulusid

Täna jõustus Eesti suhtes Nairobi rahvusvaheline laevavrakkide eemaldamise 2007. aasta konventsioon ehk Nairobi konventsioon, mis näeb osalisriikidele ette õiguslikud alused laevaõnnetuste tagajärjel tekkinud laevavrakkide eemaldamiseks.

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.