Sa oled siin

Uuring: roheline energiasektor pakub enim võimalusi ekspordiks

25.09.2017

Suurima ekspordipotentsiaaliga Eesti rohetehnoloogiasektori valdkond on energiasektor, selgus Keskkonnaministeeriumi tellitud uuringust. Lisaks pakub uuring välja ka tegevuskava rohetehnoloogiasektori edendamiseks, soovitab välja arendada rohetehnoloogiastrateegia  ning luua katusorganisatsioon valdkonna arendamiseks.

"Rohetehnoloogiad on kindlasti valdkond, millesse tasub panustada. Ka meie lähinaabrid toetavad jõudsalt oma roheettevõtlust: Norra on keskendunud eelkõige oma energiasektori lahenduste arengumaadesse viimisele, Soome on riiklikuks prioriteediks võtnud rohetehnoloogiad ning Leedu korraldab arengumaade ja oma ettevõtete toetamiseks taotlusvoore," ütles keskkonnaminister Siim Kiisler ning lisas, et tänu valminud uuringule saame ka meie aidata Eesti ettevõtteid teiste riikide turgudele. 

Uuring keskendus kliimatehnoloogiatele ja arengumaade nõudlusele nende tehnoloogiate osas, kuna Keskkonnaministeerium plaanib hakata toetama Eesti ettevõtteid ja mittetulundusühendusi, kes oleksid valmis viima oma teadmisi ja tehnoloogiaid arenguriikidesse aitamaks kaasa kliimamuutuste leevendamisele ja nendega kohanemisele.

"Eesti on lubanud toetada arengumaid kliimamuutustega võitlemises igal aastal ühe miljoni euroga kuni aastani 2020. Taotlusvoorude korraldamine on kasulik nii arengumaadele kui meile – arenguriikidesse jõuavad parimad Eestis välja töötatud lahendused ja samal ajal saame tõsta oma rohetehnoloogiasektori ekspordivõimekust," selgitas Kiisler.

Nõudluse analüüsist selgus, et kõige suurem vajadus on arengumaades taastuvenergia tootmise ja taastuvenergia jaotamisega tegelevate tehnoloogiate järele. Uuringu tulemuste põhjal suudab Eesti sellele nõudlusele hästi vastata – Eesti rohetehnoloogiate analüüsiga kaardistati 101 rohetehnoloogiat ja selgitati välja, et suurima ekspordipotentsiaaliga rohetehnoloogia valdkond on energiasektor.

Teiste riikide kogemuse analüüsimisel ning Eesti kaardistuse tulemusel soovitab uuring arendada välja ambitsioonikas Eesti rohetehnoloogiastrateegia, millega määratletakse tegevused ja vastutajad Eesti avalikus sektoris. Lisaks soovitatakse luua või määrata valdkonna arendamiseks üks katusorganisatsioon, kelle pädevuses on info ja rahastuse jagamine ning turundustegevuste korraldamine.

***

Uuringu tegijad HeiVäl Consulting ja Technopolis tutvustavad analüüsi tulemusi 26. septembril kell 14-17 Keskkonnaministeeriumi 1. korruse saalis. Lisaks esitletakse ka Keskkonnaministeeriumi plaani kliimaprojektide taotlusvoorude korraldamiseks. Uuringut tutvustavad HeiVäli konsultant Tõnu Hein ja Technopolise konsultant Katre Eljas-Taal ning kohal on ka teised uuringu tegijad ning valdkonna spetsialistid. Seminaril on ka aega uuringu tulemuste üle arutlemiseks.

Kliimaprojektide taotlusvooru oodatakse osalema eelkõige Eesti ettevõtteid ja MTÜsid, kes on huvitatud oma tehnoloogiate ja teadmiste ekspordist arengumaadesse. Keskkonnaministeerium tutvustab plaanitavat taotlusvooru ja projektide rahastamise tingimusi, mis sätestatakse keskkonnaministri määrusega. Seminaril jätame aega ka tagasisideks ja aruteluks, et saaksime tingimuste koostamisel arvestada ka potentsiaalsete projektide teostajate arvamusega. Kes seminaril osaleda ei saa, kuid soovib anda oma tagasisidet plaanitavatele taotlusvoorule või tahab edaspidi olla kursis taotlusvooru infoga, siis palun andke teada Piret Väinsalule (piret.vainsalu@envir.ee, 6262851).

Palun andke oma tulekust teada: https://goo.gl/forms/apEqBNECBk1NhtLD3

 

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.