Sa oled siin

Uuring: eestlased tarbivad keskmiselt 164 kilekotti aastas

26.11.2015

Äsja valminud uuringust selgub, et eestlane tarbib keskmiselt 164 kilekotti aastas, kusjuures eriti õhukesi nn puuviljakotte tarbitakse kordi rohkem kui kassast ostetavaid õhukesi plastkandekotte.

Uuringu käigus viidi läbi küsitlused suurtes jaekettides (nt Rimi, Selver, Prisma, ETK kauplused, R-kioskid, Statoil jne) ning ka spetsialiseeritud kauplustes, kus kaubeldakse majatarvetega, kodumasinatega, ehitusmaterjalidega, rõivastega, jalatsitega, farmaatsia- ja meditsiinikaupadega, parfümeeriakaupadega jne. Kokku saadeti küsitlus 500-le müügikohale, mille piirkonnas elab üle 800 000 elaniku, vastuseid laekus 369 ehk ligi 75%. Saadud tulemuste täpsustamiseks ja tarbijakäitumise jälgimiseks viidi läbi ka vaatlus.

Küsitlustest selgus, et vaatlusaluses piirkonnas kokku tarbitakse 133,2 miljonit kilekotti aastas, seal hulgas 114,9 miljonit eriti õhukest kilekotti ning 18,3 õhukest kilekotti. Spetsialiseeritud kaupluste plastkandekottide tarbimine moodustab 0,4% üldisest tarbimisest.

Eriti õhukesi plastkandekotte vaatlusaluses piirkonnas müüakse 3,1 miljonit tükki aastas ehk tasuta antakse ära 111,8 miljonit tükki s.o 97%. Puu- ja juurvilja pakendamiseks kasutatakse 64,8 miljonit tükki s.o 56%. Toiduhügieeni eesmärgil kasutatakse 42,8 miljonit tükki s.o 37%.

Aprilli lõpus heakskiidu saanud Euroopa Parlamendi uue direktiivi kohaselt tuleb Euroopa Liidu liikmesriikidel vähendada kilekottide kasutamist. Sisuliselt saavad liikmesriigid kasutada ühte või mõlemad võimalust: saavutada ükskõik milliste meetmetega vastavad sihttasemed (90 kilekotti elaniku kohta aastas 2019. aastaks ja 40 kilekotti elaniku kohta aastas 2025. aastaks) või keelata 2019. aasta 1. jaanuarist õhukeste kilekottide tasuta jagamine poodides.

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.