Sa oled siin

Uue ringmajanduse tegevuskava eesmärk on puhtam, ressursitõhusam ja konkurentsivõimelisem Euroopa

18.06.2020

Valitsus kinnitas täna Eesti seisukohad Euroopa Komisjoni uue ringmajanduse tegevuskava kohta, mille eesmärgiks on tagada puhtama, ressursitõhusama ja konkurentsivõimelisema majandusega Euroopa.  Eesti toetab muuhulgas lähenemist, et tooted oleks pikema eluaeaga ning oleksid hõlpsasti parandatavad, samuti toetame jäätmetekke ning üle pakendamise vähendamist, tekstiilijäätmete taaskasutamist ja keskkonnahoidlike riigihangete suuremat kasutust.

Uue ringmajanduse tegevuskava ei ole mitte õiguslik lepe, vaid pigem Euroopa Komisjoni seatud teekaart, mis lisaks keskkonnale hõlmab ka majanduslikke ja sotsiaalvaldkonna teemasid. „Eesti võimalused ja huvid on kindlasti seotud kõikvõimalike digilahendustega,“ märkis keskkonnaminister Rene Kokk. „Samuti tuleb rohepesu vältimiseks EL tasemel kokku leppida nõuded, millele märgisega „ringlussevõetav“ tooted peavad vastama.“

Eesti seisukoht on, et ringmajandusele üleminek peab arvestama olemasolevaga, toimuma jätkusuutlikult ja arvestama riikide eripärasid. Toetame üle pakendamise vältimist ja vähendamist meetmeid ning eesmärki, et aastaks 2030 peavad kõik ELi turul olevad pakendid olema korduskasutatavad või ringlussevõetavad. Samas leiame, et tuleb leida tasakaal pakendi funktsionaalsuse ja ümbertöötluse vahel, soodustades pakendite innovatsiooni.

Tekstiilijäätmed on ringmajanduse üks murelapsi. Siin näeb Eesti sarnaselt teiste Euroopa riikidega lahendusena näitekstekstiilijäätmeid väärtustavat taaskasutust (nn. upcycling).

Arvestades inimeste vaba liikumist leiame, et Euroopa Liidu riikides peaks olema võimalikult sarnane jäätmete liigiti kogumise süsteem. Selleks toetab Eesti  üle-euroopalist  ühtsete  märgistuste ja kriteeriumite loomist, mis tagaks kvaliteetsema materjali kogumise ja jäätmete ümbertöötluse suurema majandusliku tasuvuse.

Keskkonnahoiul saavad eeskuju anda ka riigid, tellides senisest enam keskkonnahoidlikke teenuseid ja näiteks keelates ohtlikke aineid sisaldavate puhastustoodete kasutamine riigi poolt kasutatavate ruumide koristamisel.
Euroopa Komisjon avaldas uue ringmajanduse tegevuskava 11.märtsil. See on osa Euroopa rohelise kokkuleppe alla kuuluvatest algatustest ning jätk esimesele ringmajanduse tegevuskavale 2015-2019. Tegevuskava lisas on esitatud nimekiri meetmetest ja algatustest, mille komisjon kavatseb perioodil 2020-2023 esitada, et tegevuskava eesmärgid ellu viia.

Veel uudiseid samal teemal

21.04.2021|Keskkonnaministeerium

Jäätmevaldkonna seadusemuudatused said parlamendi heakskiidu

Riigikogu võttis täna vastu Keskkonnaministeeriumi ette valmistatud seadusemuudatused, mis puudutavad meid kõiki. Tegemist on üle aastate suurima edasiminekuga jäätmevaldkonna seadusandluses.

14.04.2021|Keskkonnaministeerium

Jäätmevaldkonnas hakkab jää liikuma

Riigikogu arutab täna Keskkonnaministeeriumi ettevalmistatud seaduseelnõu, mis toob igapäevaellu kaasa olulisi muutusi. Neist üks rohkelt kõneainet pakkunud ja meid kõiki puudutav nõue on, et biojäätmeid peab kõikjal Eestis saama hiljemalt 2023.

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.