Sa oled siin

Tartumaal võeti kaitse alla sinise kopsurohu püsielupaigad

10.01.2018

Keskkonnaminister Kiisler võttis Kambja vallas Kavandu külas ja Elva vallas Külaaseme külas kaitse alla sinise kopsurohu (Pulmonaria angustifolia) püsielupaigad.

Sinine kopsurohi on väga haruldane soontaim, mis on Eesti punase nimestiku järgi (2008) arvatud äärmiselt ohustatud (critically endangered) liikide kategooriasse. I kaitsekategooriasse kuuluva sinise kopsurohu kasvukohtade kaitse alla võtmise kohustus tuleneb Looduskaitseseadusest ning selle eelduseks oli liigi haruldus ja ohustatus. „Sinise kopsurohu püsielupaikade kaitse alla võtmine on vajalik liigi säilitamiseks ja talle soodsate kasvutingimuste tagamiseks. See aitab kindlustada liigi looduslikku levimist ka tulevikus,“ selgitas keskkonnaminister Siim Kiisler.

Külaaseme püsielupaik pindalaga 0,8 hektarit asub Tartu maakonnas Elva vallas Külaaseme külas põhja-lõuna suunaliselt kulgeval järsu läänenõlvaga kõrgendikul. 
Esimesed kirjalikud teated Külaaseme elupaigas Sinise kopsurohu esinemisest on juba 1938. aastast, mis teeb sellest teadaolevalt Eestis kõige kauem järjepidevalt asustatud sinise kopsurohu elupaiga.

Kavandu püsielupaik pindalaga 1,3 hektarit asub Tartu maakonnas Kambja vallas Kavandu külas Matsi järvest põhja poole jääva järsu läänenõlvaga väikesel kõrgendikul. 
Kavandus avastati sinise kopsurohu leiukoht 1962. aastal ning teadaolevalt on see arvukuselt teine sinise kopsurohu leiukoht Eestis.
Sinise kopsurohu peamiseks ohuteguriks on elupaikade valgustingimuste muutumine võsastumise ning metsa järelkasvu ja alusmetsa põõsarinde tihenemise tõttu.

Püsielupaigas on keelatud ehitiste püstitamine, välja arvatud püsielupaiga valitseja nõusolekul tootmisotstarbeta rajatise püstitamine püsielupaiga tarbeks. Samuti ei ole püsielupaikades lubatud loodust kahjustav majandustegevus või loodusvarade kasutamine. Kuna püsielupaigad asuvad tallamis- ja erosioonitundlikul reljeefsel maastikul ning suhteliselt väikesel maa-alal, siis on seal keelatud ka rahvaürituste korraldamine, telkimine ja lõkke tegemine.

Kokku on Eesti looduse infosüsteemi andmetel 2017. aasta seisuga Keskkonnaregistris kaheksa sinise kopsurohu leiukoha kirjet, mille kogupindala on 2,23 hektarit.

Veel uudiseid samal teemal

Päikeseloojang
21.06.2018|Keskkonnaministeerium

Riik muutis Puhatu looduskaitseala ja Pamma maastikukaitseala eeskirju

Keskkonnaministeeriumi ettepanekul muutis valitsus kaitse-eeskirjade kinnitamisega Puhatu looduskaitseala ning Pamma maastikukaitseala kaitse-eesmärke, piire ning kaitsekorda.

Kõre. Foto: Merike Linnamägi
12.06.2018|Keskkonnaministeerium

Kõre ja kivisisaliku Männiku püsielupaik laieneb poole võrra

Et tagada kõre ja kivisisaliku asurkondade säilimine, laiendas keskkonnaminister Siim Kiisler nende liikide Männiku püsielupaiga piire ning kehtestas seal uue kaitsekorra.

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.