Sa oled siin

Tartumaal avati terveks tehtud Laeva jõe lõik

22.05.2018

Eile avati Tartumaal Laeva jõel taaselustatud jõelõik. Tegemist on Eestis ainulaadse omataolise projektiga, mis kannab nime Happyriver.

Ummistunud ja oma elujõu kaotanud jõelõik ja sealne vee-elustik on pärast viie aasta pikkust Happyriveri projekti taas elujõuline.

Jõelõigu avanud keskkonnaminister Siim Kiisler ütles: "Praegu käimasoleva looduskaitsekuu teema on Terve Eesti, tänane päev on ühe terveks tehtud jõe päralt. Siin taga on mitme aasta pikkune ja paljude inimeste töö. On hea, et on selliseid tegijaid ning on hea, et on vahendeid tegude realiseerimiseks. Sellest projektist võidavad kõik - meie keskkond, inimesed ning majandus."

Happyriver on LIFE projekt, mida veab peamiselt sisevete kaitse ja kalastiku elutingimuste parandamisega tegelev Eesti Loodushoiu Keskus.

Eesti Loodushoiu Keskuse kalateadlane Meelis Tambets: „Kõik sai alguse paljude inimeste soovist enda elukeskkond taas täisväärtuslikuks muuta. Eesti Loodushoiu Keskus sai sellest inspiratsiooni ja aitas need soovid realiseerida. Antud juhul olid edu saavutamiseks ka head eeldused, kuna Laeva jõe alamjooksu looduslik säng paikneb Natura 2000 alal, mille üheks eesmärgiks on just veekogude ja nende elustiku kaitse. Praeguse tulemusega peaksid kõik, kes kaladest ja veekogudest hoolivad, väga rahul olema. Päris uhke sündmus ka Eesti 100 kontekstis.“

Projekti eesmärk oli taastada voolav vesi Laeva jõe looduslikus sängis ja taasühendada see Emajõega. Taastuv looklev jõgi suurendab vee- ja ka maismaaliikidele vajalike elupaikade hulka ning tugevdab populatsiooni oluliselt.

Tehtud tööde alla kuulusid ka luha puhastamine võsast, koelmute ja elupaikade taastamine luhal kudevatele kaladele ning linnustikule. Samuti rajati koelmu tõugjale ning asustati noid ohtralt ka Laeva jõkke. Viimast tehti ka eilsel avamisüritusel.

Projekti kõikide tegevuste eelarve oli 911,529 eurot. Sellest 50 % rahastas Euroopa Komisjon ning teise poole Keskkonnainvesteeringute Keskus.

Veel uudiseid samal teemal

21.09.2018|Keskkonnaministeerium

Kiisler: peatselt avanev krevetipüük Loode-Atlandil elavdab tublisti Eesti kalandust

Täna lõppes Tallinnas viis päeva kestnud Loode-Atlandi Kalandusorganisatsiooni (NAFO) koosolek, mis tõi mitmeid kvoodisuurendusi ka Eestile. Koosolekul otsustati, et tuleval aastal saab Eesti Loode-Atlandi vetest püüda senisest rohkem turska ja meriahvenat. Krevetipüüki veel ei avatud, kuid ilmselt 2020. aastal juhtub seegi.

18.09.2018|Keskkonnaministeerium

Keskkonnaministeeriumi eluslooduse üksuse asekantslerina jätkab Marku Lamp

Keskkonnaminister Siim Kiisler kinnitas keskkonnaministeeriumi eluslooduse üksuse asekantsleri ametisse uuesti Marku Lambi, kes esmakordselt asus sellele ametikohale 2013. aastal.

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.