Sa oled siin

Seminaril tutvustatakse Paldiski endise sõjaväelaste tuumaobjekti korrastamise võimalusi

09.12.2015

Esmaspäeval, 14. detsembril Keskkonnaministeeriumis toimuval seminaril tutvustatakse Paldiski endisel tuumaobjektil asuvate reaktorite lammutamise ja sinna radioaktiivsete jäätmete lõppladustuspaiga rajamise eeluuringute esialgseid tulemusi.

Paldiski endisel tuumaobjektil, kus asus Nõukogude Liidu Põhjalaevastiku ja Vaikse ookeani laevastiku allveelaevnike väljaõppekeskus, on tänaseks suuremad saastest puhastamise ja lammutamise tööd tehtud. Lammutamist ootavad veel objektil asuvad konserveeritud tuumareaktorid, mida on seni hermeetilisena hoitud ja seiratud.

2014. aasta oktoobrist kuni käesoleva aasta lõpuni toimuvate eeluuringutega alustati pikaajalist protsessi, mille lõpptulemuseks on reaktorite lammutamine orienteeruvalt 2040. aastal. Kuna lammutamisel tekkivad radioaktiivsed jäätmed tuleb ladustada selleks ajaks rajatud jäätmete lõppladustuspaika, siis hõlmasid eeluuringud ka ladustuspaiga rajamist. Praegu on Eestis radioaktiivsete jäätmete vaheladustuspaik, kuid sinna reaktorisektsioonide lammutamisel tekkivad jäätmed ei mahu.

14. detsembril Keskkonnaministeeriumis toimuval seminaril tutvustatakse eeluuringute käigus saavutatud tulemusi. Uuringute lõpptulemused selguvad 2016. aasta jaanuaris. Projekti täitmine loob eelduse reaktorisektsioonide lammutamise ja radioaktiivsete jäätmete lõppladustuspaiga rajamise keskkonnamõju hindamiste alustamiseks. Seejärel saab alustada lõppladustuspaiga projekteerimise ja ehitamisega.

Eeluuringud teostas konsortsium JSC Eksortus (Leedu) ja R&D Company SOSNY (Venemaa) ning alltöövõtjatena osales Paldiski objekti endise operaatori Rosatomi esindaja FCNRS (Federal Center of Nuclear and Radiation Safety, Venemaa) ja JSC Specialus Montazas-NTP (Leedu), kellel on kogemused Ignalina tuumaelektrijaama lammutamisel. Eestipoolseks partneriks oli neile Paldiski tuumaobjekti haldamisega tegelev AS A.L.A.R.A.

Seminar toimub 14.12.2015 Keskkonnaministeeriumi (Narva mnt 7a, Tallinn) suures saalis kell 9.15-16.30. Seminari töökeelteks on eesti ja inglise keel (sünkroontõlkega).

Seminarile on veel vabu kohti. Oma osalemissoovist palun teada anda: Egle Maya Parts, telefon 6 716 307, e-post egle.parts@alara.ee.

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.