Sa oled siin

Seadusemuudatus avab uusi võimalusi kasvuhoonegaaside heidet vähendada

08.08.2019

Täna valitsuse heakskiidu saanud atmosfääriõhu kaitse seaduse muudatus loob Eesti ettevõtetele 2021. aastast võimalused saada toetust madala CO2-heitega majandusele üleminekuks tehtavateks investeeringuteks.

Selleks rakenduvast moderniseerimisfondist on võimalik toetada energiasektori moderniseerimisega seotud tegevusi ja taastuvenergia arendamist, aga ka energiatõhusa transpordi, hoonete, põllumajanduse ja jäätmete valdkonna arendamist. Tahkeid fossiilkütuseid kasutavaid energiatootmisettevõtteid sellest fondist ei toetata. Raha koguneb fondi kasvuhoonegaaside lubatud heitkoguse ühikutega kauplemise süsteemi kaudu. Fondi loomine tuleneb eurodirektiivist, selle kasutamise tingimused määrab Eesti valitsus.

„Eesti toetab põhimõtet liikuda süsinikuneutraalsuse suunas,“ märkis keskkonnaminister Rene Kokk. „Selle poole teele asumiseks pole teist võimalust kui hoogustada üleminekut madala CO2-heitega majandusele.“

Teine eelnõus sisalduv oluline muudatus on seotud kauplemissüsteemi kuuluvatele elektritootmisettevõtetele tasuta heitkoguse ühikute eraldamise võimaldamisega. Selleks luuakse valitsusele alates 2021. aastast võimalus  välja kuulutada konkurss. Vastava otsuse korral viiakse läbi avatud taotlusvoor elektri tootmisega tegelevatele ettevõtetele, kes saavad taotleda lubatud heitkoguse ühikuid energiasektori moderniseerimisega seotud investeeringuteks.

Kauplemissüsteemi rakendamisega seotud tegevused lähevad 2021. aasast üle Keskkonnaametile. Sellega vähendatakse bürokraatiat, sest kauplemissüsteemi kuuluvatel ettevõtetel on võimalik erinevaid keskkonnalube puudutavates küsimustes pöörduda ühe kindla asutuse poole.

Atmosfääriõhu kaitse seaduse muudatused, mis lähevad nüüd Riigikogule heakskiitmiseks, tulenevad eurodirektiivi ülevõtmisest, millega muudetakse Euroopa Liidu kasvuhoonegaaside lubatud heitkoguse ühikutega kauplemise süsteemi. Seadusemuudatusega ajakohastatakse kauplemissüsteemi reegleid neljandaks kauplemisperioodiks aastatel 2021–2030. Praegu on käimas
kauplemissüsteemi kolmas periood, mis lõpeb 2020. aasta 31. detsembril.

Seadusemuudatus on osa valitsuse saja päeva plaanist.
Keskkonnaministeerium on valitsuse esimese saja päeva jooksul pannud rõhu  kliimaeesmärkide täitmisse. Atmosfääriõhu kaitse seaduse muutmine on vaid üks osa sellest. Valitsus on esimese saja päevaga saanud põhjaliku ülevaate Eesti kliimaeesmärkidest ja nende saavutamise võimalustest ning moodustanud kliima- ja energiakomisjoni. Elronile andis valitsus heakskiidu uute rongide ostmiseks ning toetab avaliku raudtee täielikku elektrifitseerimist. Kiirendamaks üleminekut põlevkivi otsepõletamiselt vähemsaastavale põlevkiviõli tootmisele, on valitsus põhimõtteliselt valmis toetama põlevkiviõli rafineerimistehase rajamist Ida-Virumaale. 

Keskkonnaministeerium on valitsuse saja päeva plaani ka muus osas täitnud. Riigikogus on vastu võetud jäätmeseaduse muudatus, millega sai tagatud elektroonikaromude direktiivi ülevõtmine. Valminud ning valitsuse heakskiidu ootel on keskkonnaseadustiku üldosa seaduse ja teiste seaduste muutmise seaduse eelnõu, mis võimaldab ühtse keskkonnaloa kasutuselevõttu ja vastava infosüsteemi täiustamist. 

Veel uudiseid samal teemal

07.12.2020|Keskkonnaministeerium

Ootame kommentaare saasteainete heite- ja ülekanderegistri protokolli elluviimise aruande kohta

Arhusi konventsiooni saasteainete heite- ja ülekanderegistri protokolli (PRTR protokoll) eesmärk on arendada välja avalikud registrid, mis sisaldavad vajalikke keskkonnaandmeid. Lisaks soovitakse innustada ettevõtjaid saasteainete emissioone vähendama.

15.09.2020|Keskkonnaministeerium

Osoon elu heaks: 35 aastat osoonikihi kaitset

16. septembril on ülemaailmne osoonipäev, millega tähistame sel aastal Viini konventsiooni ja ülemaailmse osoonikihi kaitse 35. aastapäeva. Elu Maal poleks võimalik päikesevalguseta, kuid ilma osoonikihita oleks Päikeselt eralduvat energiat liiga palju.

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.