Sa oled siin

Ringmajanduse ekspertkogu roll rohepöördes on ennekõike praktiline

04.11.2020
Foto: Raul Mee

Sel nädalal allkirjastati kokkulepe, millega loodi Keskkonnaministeeriumi juurde ringmajanduse ekspertkogu. 14st oma ala eksperdist koosnev ekspertkogu saab olulise rolli riigi ringmajanduspoliitika kujundamisel.  

„Täna on meie suurimaks probleemiks ja samas ka võimaluseks see, et ringmajandus on valdkondade ülene kontseptsioon. Keskkonnaminister üksi ei saa süstemaatiliselt rohepööret riigis läbi viia. Tegevused ei tohi toimuda silotornides ja eraldi nurkades nokitsedes. Selle lahendamiseks on kokku kutsutud ringmajanduse juhtrühm kõikidest ministeeriumitest ning sellele toeks ka ekspertkogu,“ ütles keskkonnaministeeriumi asekantsler Kaupo Heinma.  

Ekspertkogu on väga lai haardega, kuna sinna kuuluvad nii kultuuri ja –sotsiaalteemade eksperdid, aga ka näiteks eksperdid põllumajandusest ja finantssektorist. Tolle liikmeteks on Katrin Pärgmäe,  Paap Uspenski, Rauno Raal,  Aveliina Helm, Mihkel Tammo,  Priit Rohumaa, Olav Aarna,  Ann Runnel,  Peep Kuld,  Margus Nõlvak,  Raul Rebane,  Harri Moora,  Robert Kitt,  Ants-Hannes Viira. Ekspertide olulisim ülesanne on riiki oma kogemuste ja teadmistega toetada, et viimane saaks luua toimiva terviklahenduse ehk teisisõnu toetada juhtrühma poliitika kujundamisel.  

Loodavad lahendused peaksid samas olema võimalikult vähe koormavad nii inimestele, ettevõtetele kui kohalikele omavalitsustele. „Võib öelda, et ühelt poolt on leiame tänu ekspertidele kindlasti uudseid lahendusi ning samas ka valutuma ja sujuvama tee ringmajandusele üleminekul“ lisas Heinma. Ekspertide esimene kohtumine leiab aset 16. novembril.

Ringmajandava mõtteviisi ja ettevõtluse juurutamise Eestis on keskkonnaministeeriumi üks olulisimaid tegevussuundi. Keskkonnaministeeriumil on juhtroll ringmajanduse strateegiliste plaanide koordineerimisel ja Eesti positsiooni kujundamisel Euroopa Liidus. Samuti olla suunanäitajaks, kaasata seotud ministeeriume ja olulisi huvigruppe ning luua tingimused ringmajanduse põhimõtete laialdasemaks rakendamiseks.  

Riik plaanib läbi vajalike uuringute ja ringmajanduse tegevuskava toetada just selliseid meetmeid ja tegevusi, mis aitaksid vähese süsinikuheitega ressursitõhusa ringmajanduse saavutamisele kaasa. Arengudokumendi eesmärgiks on toodete ja teenuste arendamise toetamine kogu elutsükli vältel keskendudes näiteks nende kujundamisele, ringmajanduse protsesside edendamisele, säästva tarbimise edendamisele ning eesmärgiga tagada, et kasutatud ressursse hoitakse majanduses võimalikult kaua.  

Ringmajandava Eesti visiooni elluviimiseks on alustanud ringmajanduse arengudokumendi koostamisega, mis valmib 2021.a lõpuks. Järgmiseks etapiks on temaatiliste töörühmade loomine, kus on oodatud osalema kõik huvilised. Selleks, et ringmajanduse teemadel kaasa rääkida on ringmajanduse kodulehel võimalik enda huvist märku anda ja struktuurist ning edasistest tegevustest täpsemalt lugeda. Kogu info ringmajanduse kodulehel. 

Veel uudiseid samal teemal

04.11.2020|Keskkonnaministeerium

Kolm Eesti ettevõtet saavutasid Euroopa Keskkonnaauhinnagalal hõbemedali

Roofit Solar Energy,  Estanc AS,  Reverse Resouces  võitsid  „European Business Award for the Environment 2020-21“konkursil hõbemedali. Kokku laekus konkursile 94 soovijat kokku 16-st Euroopa riigist.

26.10.2020|Keskkonnaministeerium

Kolm Eesti ettevõtet kandideerib Euroopa Keskkonnaauhinnale

Roofit Solar Energy,  Estanc AS,  Reverse Resouces  on nomineeritud Euroopa keskkonnaauhinnale.  Auhinnagala „European Business Award for the Environment 2020-21“ toimub 3. novembril.

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.