Sa oled siin

Riik koostab uut keskkonnahariduse ja –teadlikkuse tegevuskava

13.06.2018
Foto: Herdis Fridolin

Keskkonnaministeerium andis juuni alguses peetud seminaril ülevaate keskkonnahariduse ja -teadlikkuse tegevuskava koostamisest. Tutvustati ka arengukava töörühmade seniste arutelude tulemusi ning koguti seminaril osalenud huvirühmade esindajatelt tagasisidet.

Keskkonnaministeeriumi koordineerimisel alustati aastateks 2019–2022 keskkonnahariduse ja -teadlikkuse tegevuskava koostamist, mille eesmärk on tõsta elanike keskkonnateadlikkust, edendada süsteemset keskkonnaharidust ja kirjeldada alavaldkondade prioriteedid.
„Peame panustama keskkonnaharidusse just seetõttu, et sageli on keskkonnaõpet saanud lapsed need, kes oma vanematele keskkonna säästmist ja loodushoidu õpetavad. Oluline on, et ka laste vanemad oleksid teadlikud, kuidas meie loodust hoida ja kaitsta. Nii saame üheskoos tagada Eesti inimestele puhta ja looduslikult mitmekesise elukeskkonna,“ pidas keskkonnaminister Siim Kiisler oluliseks inimeste üleüldist keskkonnateadlikkuse tõstmist, mis on uue arengukava koostamise üks eesmärkidest.

Seminaril oli poolesaja osaleja seas koolide, keskkonnahariduskeskuste, kõrgkoolide, kolmanda sektori ja ettevõtjate esindajaid. Kuulati ära ülevaade tegevuskava koostamise protsessist. Seejärel läbi viidud küsitlus andis tegevuskava koostajatele tugeva mandaadi, et ollakse õigel teel. Järgnenud galeriistiilis rühmatööde käigus said kõik osalejad tutvuda valdkondlike töörühmade sõnastatud eesmärkide ja nende elluviimiseks planeeritud tegevustega. Kui eesmärkide sõnastusse tehti vaid üksikuid vormilisi täpsustusi, siis tegevuste kohta oli täiendusi tunduvalt rohkem. Anti soovitusi, kuidas tegevusi ellu viia, ning lisati konkreetseid probleeme, mille lahendamise peaks tegevuskava tagama.

„Kõige kuumem teema on kahtlemata rahastamine. Kuidas võimaldada kõigil üldhariduskoolide õpilastel osaleda keskkonnahariduslikes aktiivõppeprogrammides nii, et projektide haldamine ei nõuaks liiga palju aega ega raha? Kuidas tagada keskkonnahariduskeskuste mitmekesisuse säilimine olukorras, kui baasrahastus pole kõigile tagatud? Need on küsimused, millele otsime üheskoos vastuseid,“ tõi Keskkonnaministeeriumi keskkonnateadlikkuse nõunik Asta Tuusti  välja kõige põletavamad küsimused, mis seminarilt kõlama jäid.

Esitatud ettepanekuid arvestatakse tegevuskava lõppdokumendi koostamisel ning tegevuste elluviimisel. Seminari materjalid koos tegevuskava valdkondlike eesmärkide, tegevuste ja esitatud ettepanekutega on üleval keskkonnaministeeriumi kodulehel aadressil www.envir.ee/et/keskkonnahariduse-ja-teadlikkuse-tegevuskava-2019-2022

Keskkonnahariduse ja -teadlikkuse tegevuskava on 31. märtsil 2017 keskkonnaministri ning haridus- ja teadusministri allkirjastatud ühise tegevuse memorandumi rakenduskava. Keskkonnaministeerium ning Haridus- ja Teadusministeerium kinnitavad memorandumis ühist tahet töötada välja keskkonnateadlikkuse ja -hariduse tegevuskava ning korraldada selle elluviimise perioodilist analüüsi ja uuendamist, kaasates kõiki siht- ja huvirühmi.

Alates 2017. aasta sügisest on toimunud mitmeid valdkondlikke arutelusid, milles on osalenud keskkonnahariduskeskuste, koolide jt organisatsioonide esindajad. Selle aasta veebruaris moodustati neli valdkondlikku töörühma, kes on kolm kuud töötanud ning sõnastanud oma valdkonna eesmärgid ja tegevused.

 

Lisainfo keskkonnahariduse ja -teadlikkuse tegevuskava koostamise kohta:

Asta Tuusti
Keskkonnaministeeriumi avalike suhete osakonna nõunik
asta.tuusti@envir.ee
6262 834

Veel uudiseid samal teemal

Konkursi keskkonnasõbralik ettevõtte 2019 nominendid
22.10.2020|Keskkonnaministeerium

Eelmise aasta keskkonnasõbralikuim ettevõte on Estonian Cell AS

Keskkonnaministeeriumi kantsler Meelis Münt ja Keskkonnainvesteeringute Keskuse juhataja Andrus Treier kuulutasid täna välja möödunud aasta keskkonnasõbralikuma ettevõtte, kelleks osutus Estonian Cell AS.

21.10.2020|Keskkonnaministeerium

Uuring: 80% Eesti elanikest peab end keskkonnateadlikuks

Eesti elanike keskkonnateadlikkuse värke uuring näitas, et keskkonnaprobleemid lähevad meie inimestele väga korda. Keskkonnateadlikuks peab end 80% inimestest. Keskkonda puudutava teabe vastu tunneb huvi 95% inimestest, mõne keskkonnaprobleemi pärast on muret tundud 83%.

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.