Sa oled siin

Rene Kokk: Metsanduse arengukava koostamine jätkub täie hooga

09.10.2020


Keskkonnaminister Rene Kokk kinnitas tänasel metsateemalisel pressikonverentsil, et kuigi metsanduse uue kümnendi arengukava ei valmi õigeks ajaks, on jutud metsanduse järgmise arengukava surmast ennatlikud.

Metsanduse pikaajalised eesmärgid seatakse arengukavaga ja metsa kasutust piiratakse seadustega. Nii on metsa loodusväärtuste kaitse tagatud looduskaitseseaduse alusel ja metsakasutusmahtu piirab metsaseadus. „Peagi jõuavad valitsusse minu ettepanekud muuta metsa- ja looduskaitseseadust, mis vähendavad lageraielangi pindala ning aitavad paremini kaitsta metsalinde. Riigimetsade kasutamisel olen kohalike elanikega arvestamiseks saatnud RMK nõukogule suunise kõrgendatud avaliku huviga metsades mitte raiuda enne, kui selleks on olemas kõik vajalikud kokkulepped,“ selgitas keskkonnaminister.

Kokk kinnitas, et on saanud arengukava koostamist juhtivalt kogult ettepaneku senist arengukava pikendada, kuid on ka neid osapooli, kes seda kindlasti ei toeta. “Edasiste sammude tegemiseks pean vajalikuks konsulteerida lisaks ekspertidest koosneva metsandusnõukoguga. Seejärel viin ta teema aruteluks koalitsiooninõukokku ja valitsusse“.
Metsanduse järgmise kümnendi arengukava õigeks ajaks valmimine on takerdunud keskkonnamõjude hindaja puudumise taha: vastavad hanked on läbi kukkunud. Juba lähiajal asub ministeerium  hindajat otsima ka välismaalt,  kuulutades väljarahvusvahelise hanke.

Metsanduse uue arengukava kokkupanek läheb samal ajal edasi. Arengukava koostamise juhtkogu peab oma järgmise koosoleku 13. oktoobril. Arengukava eelnõu on lootust valmis saada tuleval aastal.

Pressikonverentsil osalenud rahandusminister Martin Helme rõhutas, et keskkond on laiem teema kui lihtsalt loodus. „Ka sotsiaalmajanduslikku aspekti tuleb silmas pidada,“ märkis ta. „Metsandus on Eestis oluline majandusharu – annab tööd, maksu- ja eksporditulu ning metsanduse arengukava koostamisel tuleb seda kõike silmas pidada.“

Arengukava koostamisel arvestatakse ühtaegu nii metsa ökoloogilisi, kultuurilisi, sotsiaalseid kui ka majanduslikke väärtusi. „Metsade elurikkuse säilitamise ja edendamise vajaduses on arengukava koostamisse kaasatud  osapooled seejuures juba kokkuleppe saavutanud,“ ütles Keskkonnaministeeriumi metsaosakonna juhataja Kristel Järve.
 

Veel uudiseid samal teemal

27.11.2020|Keskkonnaministeerium

Keskkonnaminister kinnitas riigimetsa uuendusraiete pindala järgmiseks viieks aastaks

Metsaseaduse kohaselt määrab keskkonnaminister iga aasta 1. detsembriks riigimetsa majandajatele optimaalse uuendusraie pindala järgmiseks viieks aastaks, seekord on see 56 381 hektarit. 

18.11.2020|Keskkonnaministeerium

Keskkonnaministeerium asus metsanduse uue arengukava mõjuhindajat otsima rahvusvaheliselt areenilt

Keskkonnaministeerium kuulutas välja metsanduse uue kümnendi arengukava  keskkonnamõjude strateegilise hindamise (KSH) ja muude oluliste mõjude hindamise programmi koostaja leidmise uue hanke. Sel korral otsitakse tegijaid rahvusvaheliselt, et suurendada hanke õnnestumise võimalusi. 

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.