Sa oled siin

Rene Kokk: Euroopa vajab selget eesmärki mereprügi vähendamiseks

28.09.2020

Tänasel Läänemere riikide keskkonna, kalanduse ja põllumajanduse ministrite konverentsil nentisid ministrid, et merestrateegia raamdirektiivi eesmärki – Läänemere hea seisund aastaks 2020 – ei ole saavutatud. Läänemere pakilisemad probleemid on eutrofeerumise kõrval saasteainete kõrge tase ja mereprügi. Läänemere seisundi parandamiseks allkirjastati uus ministrite deklaratsioon.

Keskkonnaminister Rene Kokk märkis kohtumisel, et Eestil on valminud mereprügi plaan ning ka Euroopa peab seadma selged eesmärgid mereprügi vähendamiseks.

„Üleilmselt merd ohustav plastikureostus on süvenevaks probleemiks ka Läänemeres. Mereprügi probleem, kui selline, on maismaal aset leidva puuduliku jäätmekäitluse tagajärg. Kui plastik on meres, siis on selle kokku kogumine ja välja püüdmine väga keeruline, kohati võimatu. Meie jaoks on oluline, et nii globaalsel, Euroopa Liidu kui ka regiooni tasandil seataks konkreetsed mõõdetavad eesmärgid plastiku vähendamiseks ning neid ka ellu rakendataks,“ lausus keskkonnaminister.

Hiljuti valminud Eesti mereprügi plaan toob välja meetmed, kuidas edaspidi enam keskenduda rannaalade puhtusele, sadamate jäätmekäitlusele, merre suubuvatele toruotstele, uudsetele tehnilistele prügikogumisvahenditele meres ning laiadasemale teavitamisele.

Konverentsil osalesid kaheksa ELi liikmesriigi (Taani, Eesti, Soome, Saksamaa, Läti, Leedu, Poola ja Rootsi) keskkonna-, põllumajandus- ja kalandusministrid, kes allkirjastasid ministrite deklaratsiooni. Riigid kinnitasid deklaratsiooniga, et neil on Läänemere merekeskkonna seisundi parandamisel võetud kohustused, mille täitmisega nad peavad tegelema. 

Tänase ministrite konverentsi korraldas Euroopa Komisjon. Esialgselt Palangasse planeeritud Our Baltic konverentsi asemel toimus ministrite deklaratsiooni allkirjastamine veebis, mille korraldamist vedas keskkonna-, ookeani- ja kalandusvolinik Virginijus Sinkevičius.

Veel uudiseid samal teemal

07.10.2020|Keskkonnaministeerium

Vabatahtlikud tulevad naftareostuse korral appi linde päästma

Täna, 7. oktoobril sõlmisid keskkonnaminister Rene Kokk ja Siim Kuresoo Eestimaa Looduse Fondist (ELF) koostöökokkuleppe, mille kohaselt tulevad vabatahtlikud mere naftareostuse korral appi elusloodust päästma.

29.09.2020|Keskkonnaministeerium

Tänasest väheneb laevaomanikel ja riigil risk kanda laevavrakkide merest eemaldamise kulusid

Täna jõustus Eesti suhtes Nairobi rahvusvaheline laevavrakkide eemaldamise 2007. aasta konventsioon ehk Nairobi konventsioon, mis näeb osalisriikidele ette õiguslikud alused laevaõnnetuste tagajärjel tekkinud laevavrakkide eemaldamiseks.

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.