Sa oled siin

Rahvusvahelisel rabapäeval minge rappa

29.07.2019

Meie maalilistel rabadel on suur roll nii elurikkuse ja veevarude hoidmisel ning kliimamuutuste puhverdamisel kui ka inimese heaolu tagamisel. Eesti rahvas on rabausku – Eesti Vabariigi 100. sünnipäeval valisid eestlased ajalehe Postimees küsitluses sajast Eestit iseloomustavast märgilisest objektist esikohale raba.

Eestis on alles ca 3000 km2 süsinikku siduvaid sookooslusi, kus igal aastal seotakse igal hektaril keskmiselt tonn süsinikku. Nii on aastatuhandete jooksul meie rabadesse kogunenud arvestatav süsinikuvaru, seetõttu on neil suur roll kliimamuutuste puhverdamisel.

Eestis on kaitse all ligi 1800 ruutkilomeetrit soid. Kuid kuna meie märgalasid on varasematel aastakümnetel tugevalt kuivendatud, vajavad nad mitte ainult kaitsmist, vaid ka taastamist. Juba kolmandat aastat viiakse Keskkonnaministeeriumi juhtimisel ellu "Kaitstavate soode tegevuskava", mille eesmärgiks on kõige olulisemates rikutud soodes taastada looduslähedane veerežiim. See tähendab vanade kuivenduskraavide sulgemist ja vajadusel soomaastiku avamist. Eesti Märgalade Ühingu juhatuse liige Marko Kohv: “Majandatud aladel soode taastamine võimaldab hajutada mõnedes kohtades juba väga kõrgeks tõusnud külastamiskoormust ja jätab rohkem ruumi sooelustikule. Esmatähtis on parandada looduskaitsealadel olevate kuivendatud soode seisundit.“

Tänaseks on taastamistegevust alustatud või lõpule viidud juba enam kui 40 paigas. On tore tõdeda, et paljudesse taastatud piirkondadesse on taas pesitsema asunud rabadele tunnuslikud liigid.

Eesti rabad on üha enam hakanud tähelepanu pälvima ka laiemalt.  „Kuna Eestis on veel võimalus näha puutumatuid rabamaastikke ja neile omaseid taimi ja loomi, siis üha enam külastavad meie rabasid ka loodushuvilised väljastpoolt Eestit. Just meie ürgsed kõrgsood oma maaliliste laugaste ja unikaalse linnustikuga annavad loodusturismile suure kasvuruumi“, ütles keskkonnaminister Rene Kokk.

1991. aastal sai Šotimaalt alguse komme tähistada juulikuu viimasel pühapäeval rahvusvahelist rabapäeva. Keskkonnaministeerium kutsub kõiki loodushuvilisi avastama meie ürgseid kooslusi. Käes on murakaaeg, nii et lisaks heale jalutuskäigule on võimalik ka suu raba kullaga magusaks saada.


Veel uudiseid samal teemal

17.08.2019|Keskkonnaministeerium

Keskkonnaminister Rene Kokk laskis vabadusse pliimürgistusest terveks ravitud merikotka

Mai lõpus Valgerannast leitud hinge vaakuv kotkas on järjekordne näide sellest, et pliihaavlid on keskkonnale ohtlikud.

14.08.2019|Keskkonnaministeerium

Käesoleval nädalavahetusel tähistame Eesti looduse päeva

Sel nädalavahetusel tähistame Eesti looduse päeva, mille pidulik avamine toimub Eesti noorima - Alutaguse rahvuspargi südames Iisakus laupäeval, 17. augustil.

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.