Sa oled siin

Rahvusvaheline veepäev keskendub veele ja kliimamuutustele

23.03.2020

22. märtsil on rahvusvaheline veepäev, mida ÜRO eestvedamisel tähistatakse alates 1993. aastast. Sel aastal keskendub veepäev kliimamuutustele. 

Prognooside kohaselt ei ole Eestis kliimamuutused nii äärmuslikud kui paljudes teistes riikides, siiski on ka meil juba sel sajandil oodata mõningaid muutusi. Temperatuur tõuseb, talved on soojemad ning suvel esineb rohkem põua- ja kuumaperioode. Kerkib ka sademete hulk, samuti mereveetase, tuulekiirus suureneb ja tormid sagenevad.

Keskkonnaministeeriumi veeosakonna juhataja Karin Krooni sõnul kasvab klimaatiliste tegurite muutustega surve Eesti veekogudele ning veeökosüsteemidele. „Mida rohkem temperatuur tõuseb, seda laialdasemaid sinivetikaõitsenguid on oodata ja seda väiksemaks jäävad külmalembeliste liikide levialad. Kui lund ja jääkatet on vähem, võib meid tulevikus hakata vihmavaestel suvedel kimbutama koguni veepuudus. Samas talvisel ajal keskmised sademete hulgad suurenevad ning mereveetaseme tõus ja sagenevad tormid toovad endaga kaasa olukordi, kus vett on jällegi liiga palju ja esinevad üleujutused,“ lausus Kroon.

Kliimamuutuste veemõjudega kohanemiseks alustatakse sel aastal Keskkonnaministeeriumi juhtimisel veemajanduskavade ja üleujutusega seotud riskide maandamiskavade ajakohastamisega.

Kliimamuutuste mõjud võivad tulevikus ohtu seada veemajanduskavadega seatud eesmärkide saavutamise ja seetõttu on meetmete planeerimisel kliimamuutustega arvestamine ülioluline. Alates 2011. aastast määrab Eesti üleujutusega seotud riskipiirkondasid, koostab ohu- ja riskikaarte ning maandamiskavasid ja uuendab neid iga kuue aasta tagant. Üleujutuste riskijuhtimise eesmärk on vähendada üleujutuste mõju inimese tervisele, keskkonnale, kultuuripärandile ja majandustegevusele.

Täpsem informatsioon veemajanduskavade https://www.envir.ee/et/veemajanduskavad ja üleujutusega seotud riskide maandamiskavade https://www.envir.ee/et/uleujutused kohta on kättesaadav Keskkonnaministeeriumi kodulehel.
Eestis korraldatakse 24.märtsil veebikonverents „ Kliima ja vesi“. Sündmuse kohta täpsemat informatsiooni saate Keskkonnaagentuuri kodulehelt: https://www.keskkonnaagentuur.ee/et/uudised/konverents-kliima-ja-vesi

Veel uudiseid samal teemal

27.11.2020|Keskkonnaministeerium

Kohtla-Nõmme endise rehvitehase jääkreostus on likvideeritud

Juulis käivitunud Kohtla-Nõmme endise rehvitehase territooriumi jääkreostuse likvideerimistööd on nüüdseks lõppenud. Ühtekokku eemaldati ligi 14 000 m3 tugevalt reostunud pinnast ja 100 m3 õlijääke.

01.10.2020|Keskkonnaministeerium

Rene Kokk: Kaevuvee kvaliteet oleneb sageli omaniku tegevusest

Keskkonnaministeeriumi tellimusel valminud uuring hajaasustusega piirkondade kaevude kohta näitas, et vaid kolmandikus uuritud kaevudest vastas joogivesi kõigile kvaliteedikriteeriumitele. Ühtekokku uuritud 998 kaevust 71% puhul oli probleemiks kas joogivee mikrobioloogiline saastus (48% juhtudel) või liiga kõrge raua ja mangaani sisaldus (35% juhtudest).

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.