Sa oled siin

Räägi kaasa mereasjades

30.03.2021

Kutsume osalema Läänemere tegevuskava ja Eesti merestrateegia meetmekava uuendamise avalikule arutelule 9. aprillil!

Ürituse päevakava:
10.00 – 10.10 Avasõnad (Rene Reisner, Keskkonnaministeerium)
10.10 – 10.30 Läänemere tegevuskava uuendamine (Liis Kikas, Keskkonnaministeerium)
10.30 – 10.45 Merestrateegia tutvustus (Marek Nurmik, Eesti Keskkonnauuringute Keskus)
10.45 – 11.30 Merestrateegia uued meetmed (Urmas Lips, TalTech Meresüsteemide instituut)
11.30 – 12.00 Arutelu

Palume üritusele registreeruda hiljemalt 7. aprilli õhtuks aadressil: https://forms.gle/Hopo99aAGYkv1nfk6 

Ürituse veebilink saadetakse päev ennem toimumist registreerunute e-posti aadressile.

Läänemere merekeskkonna kaitse komisjonis (HELCOM) on juba pea aasta aega koostöös Läänemere äärsete riikide ja Euroopa Liiduga tegeletud Läänemere tegevuskava uuendamisega. Kuna 2021. aastaks jäi Läänemere hea seisund saavutamata, tuleb edasi liikuda senisest rangemate abinõudega. Oktoobriks valmiv uuendatud tegevuskava sihib Läänemere keskkonnaseisundi märkimisväärset parandamist 2030. aastaks.

Samal ajal on ka Euroopa Liidu liikmesriikidel jõudnud järg kätte oma merestrateegia raamdirektiivi (2008/56/EÜ; lüh. MSRD) kohaste meetmekavade uuendamiseks, millede eesmärgiks on saavutada või säilitada mereala head keskkonnaseisundit. MSRD koselt tuleb liikmesriikidel kaasajastatud meetmekavad valmis saada 2021. aasta lõpuks ning alustada nende rakendamisega 2022. aastal.
Mõlemad protsessid on omavahel tihedalt seotud ja täiendavad teineteist. Kui HELCOM-i tegevuskavaga lepitakse kokku ühistes tegevustes, milledesse kõik Läänemere äärsed riigid peaksid merekeskkonna parema seisundi saavutamise nimel panustama, siis riiklikud MSRD kohased meetmekavad peavad kokku võtma kõik olemasolevad rakendamisel olevad meetmed ning sisaldama lisaks ka piirkondlikult olulisi uusi meetmeid.

Kutsume kõiki huvilisi 9. aprillil algusega kell 10.00 osalema MS Teams platvormil toimuval avalikul arutelul, kus tutvustame nii Läänemere tegevuskava uuendamise käigus planeeritavaid tegevusi, kui ka Eesti merestrateegia meetmekava esialgseid uusi meetmeid.

Esialgsed uued meetmed kujutavad endast esmast valikut meetmetest, millede puhul viiakse läbi tehnilise teostatavuse, kulu-tõhususe, sotsiaalmajanduslik ja keskkonnamõjude analüüsid ehk hinnatakse, kas meetmed on kasutusele võtuks sobilikud ja otstarbekad. Seega käesoleva avaliku arutelu eesmärgiks ongi avalikustada olemasolevad ideed ning saada nende kohta huvirühmadelt tagasisidet ja samuti anda erinevatel osapooltel võimalus teha omalt poolt uute meetmete ettepanekuid. Tagasisidet ja uute meetmete ettepanekuid ootame kirjalikult Keskkonnaministeeriumi kodulehe tagasiside vormile: https://www.envir.ee/et/node/13168.

Eesti merestrateegia uute meetmete kirjeldused on hetkel teadlastelt viimast lihvi saamas ning laeme need Keskkonnaministeeriumi kodulehele (https://www.envir.ee/et/eesmargid-tegevused/merekeskkonna-kaitse/merestrateegia -> mereala meetmekava sakk) üles ning teavitame sellest e-posti teel hiljemalt järgmise nädala esimeses pooles. Meetmeid kirjeldav dokument jääb üles kaheks nädalaks alates selle avaldamise kuupäevast ning sellel ajal on kõigil võimalik anda omapoolset tagasiside.

Kutset võib jagada!

Veel uudiseid samal teemal

09.04.2021|Keskkonnaministeerium

Täna tutvustatakse Läänemere kaitse uusi ja rangemaid plaane

Eesti koos kõikide teiste Läänemere riikidega uuendab mere seisundi parandamise plaane: tänavu  valmib Läänemere uus tegevuskava ning Eesti merestrateegia meetmekava. Täna, 9. aprillil korraldab Keskkonnaministeerium nende kavade avaliku arutelu. 

06.04.2021|Keskkonnaministeerium

Uuring: Vetikad võiks jõuda senisest enam toiduainetesse, kosmeetikasse ja ravimitesse

Keskkonnaministeerium uuris koos teiste Läänemere riikide ametiasutuste ning ülikoolidega ühise projekti käigus suhtumist vetikatesse ning võimalusi, kuidas anda mereheidistele uus elu. Uuring näitas, et kõige suurem majanduslik potentsiaal oleks heidiste kasutamiseks toiduaine-, kosmeetika- ja farmaatsiatööstuses.

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.