Sa oled siin

Purtse jõe valgalal on aastaga välja kaevatud 3700 kalluritäit reostunud pinnast

19.12.2019

Eesti suurima jääkreostuse likvideerimise projekti käigus on Ida-Virumaal aastaga välja kaevatud 37 000 kuupmeetrit reostunud pinnast ning puhastatud 5,6-kilomeetrine jõelõik. Purtse jõe valgala puhastamise käigus on sel aastal rajatud 3,4 kilomeetrit uut jõesängi.

Aasta alguses alanud puhastustööde käiguga võib keskkonnaministeeriumi projektijuhi Raimo Jaaksoo sõnul rahule jääda. “Oleme jõudnud suure osa töödest ära teha, Kohtla-Järve fenoolisoo alal on tööd olulises mahus lõpule viidud. 3,4 kilomeetrit Kohtla jõge voolab uues puhtas jõesängis, mille pervedel tärkas suvel ka taimestik,” kirjeldab Jaaksoo. “Lookekohad ja tehiskärestikud loovad uues jõesängis kaladele soodsa elukeskkonna ja kudemistingimused ning annavad alale looduslähedase ilme," lisas Jaaksoo.

Sel aastal on puhastatud 5,6-kilomeetrine jõelõik, mille põhjas oli umbes poole meetri paksune õlijääkidega saastunud mudakiht, kus leidus ka pigi. “Kokku kaevasime välja 37 000 kuupmeetrit pinnast. Puhastatud vesi on suunatud tagasi Vahtsepa peakraavi ja toimub vee tagasisuunamine Kohtla jõe puhastatud lõikudes,” rääkis Jaaksoo.

Käivad ettevalmistused järgmiste lõikude puhastamiseks - raadamistööd, juurdepääsuteede rajamine ja möödavoolukraavi kaevamine. Projekteeritakse ka järgmiseid Kohtla ja Purtse jõe lõike.

14 hektari suuruse fenoolisoo puhastamise algas veebruari alguses ja sügiseks sai ala suures osas ohutustatud. Kohtla-Järve poolkoksimäest väljanõrgunud fenoolidega reostunud ala puhastamiseks rajati kraavide süsteem. “Kraavidega juhitakse puhas vesi fenoolisoost mööda Varbe peakraavi ja edasi Kohtla jõkke,” selgitas Jaaksoo. “Tuleval aastal rajame pumpla ja survetorustiku, mille abil pumbatakse reostunud vesi fenoolisoost poolkoksiprügila nõrgveekraavi ja sealt puhastusseadmetesse.”

2020. aastal algab 1,4-kilomeetrise Purtse jõe lõigu puhastamine. Püssi ja Lohkuse paisu vahelises osas plaanitakse eemaldada ligikaudu 7200 m3 reostunud muda ja pinnast. Lisaks eemaldatakse Püssi paisjärve kogunenud ligikaudu 2500 m3 reostunud muda, mille paksus ulatub kohati 1,4 meetrini.

Tööd on kavandatud lõpule viia 2022. aasta lõpuks. Projekteerimis-ehitustöid viib läbi Pinnasepuhastuse OÜ, projekti konsultandid on Kobras AS ja Maves AS ning omanikujärelevalvet tööde üle teeb P.P. Ehitusjärelevalve OÜ. Tööde tellija on Keskkonnaministeerium. Purtse jõe valgala ja fenoolisoo puhastamise projekti esimese etapi tööde maksumus on 21 miljonit eurot. Projekti rahastatakse 85% ulatuses Euroopa Ühtekuuluvusfondist ning 15% ulatuses SA Keskkonnainvesteeringute Keskuse keskkonnaprogrammist ja riigieelarvest.

FOTOD: https://bit.ly/2Yvjhf3 

Veel uudiseid samal teemal

27.07.2020|Keskkonnaministeerium

Kohtla-Nõmme endise rehvitehase territooriumil algas jääkreostuse likvideerimine

Täna, 27. juulil algas Kohtla-Nõmme endise rehvitehase territooriumil jääkreostuse ohutustamine. LIFE IP CleanESTi projekti raames eemaldatakse 1200 tonni maapinnal lasuvat õlijäätmete kihti ning selle all olev reostunud pinnas.

05.06.2020|Keskkonnaministeerium

Ida-Virumaal algasid tööd Purtse jõe enimreostunud lõigu puhastamiseks

Sel nädalal algasid Purtse jõe valgala puhastamise projekti raames suuremahulised jääkreostuse likvideerimise tööd Purtse jõel. Töö on erakordne, sest kunagi varem pole Eestis nii suures mahus likvideeritud vooluveekogudes asuvat reostust.

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.