Sa oled siin

Purtse jõe puhastustööde käigus on rajatud üle 3 kilomeetri uut jõesängi

01.08.2019
Purtse uus jõesäng

Ida-Virumaal on käimas Purtse jõe valgala puhastamise projekt, mille käigus kogutakse kokku Kohtla-Järve ja Kiviõli põlevkivitehaste jääkreostust. Valminud on 3,4 kilomeetrit uut jõesängi ja suures osas on ohutustatud fenoolisoo. Keskkonnaministeerium andis tänasel PurFesti keskkonnaseminaril ülevaate veel kolm aastat kestva projekti tehtud töödest.

“Purtse jõe puhastamise projekt on Ida-Virumaal kahtlemata märgilise tähendusega. Meil on heameel tänavusel PurFestil anda kinnitus selle kohta, et jõe puhastamise projekt kulgeb plaanipäraselt. Tänaste plaanide kohaselt saavad 2022. aasta lõpuks jõe enimreostunud lõigud muudetud keskkonnale ohutuks,” rääkis Keskkonnaministeeriumi projektijuht Raimo Jaaksoo.

Kohtla jõele on rajatud 3,4 kilomeetrine uus jõesäng. “Oleme kevadel alustatud jõesängi kaevetöödega edukalt lõpule jõudnud ning tänaseks oleme uude jõesängi rajanud ka lookekohad ja tehiskärestikud, mis loovad kaladele soodsa elukeskkonna ja kudemistingimused ning annavad alale looduslähedase ilme,” rääkis Jaaksoo.

Projekti järgmine etapp hõlmab Vahtsepa peakraavi puhastamist. “Oleme Vahtsepas rajanud ajutise möödavoolukraavi ja juhtinud vee jõesängist puhastustööde ajaks ümber kraavi. Reostunud pinnas on Vahtsepa kraavist põhiosas ehk 2,3 kilomeetri ulatuses välja kaevatud ning kuivab enne eeltöötlusplatsile viimist. ” kirjeldas Jaaksoo jõe puhastamisega kaasnevaid töid.

Kohtla jõel on 1 kilomeetrisel lõigul reostunud pinnas välja kaevatud ning käivad ettevalmistused järgmiste lõikude puhastamiseks. Tehakse raadamistöid, rajatakse juurdepääsuteid ja kaevatakse möödavoolukraavi. Projekteeritakse ka järgmiseid Kohtla jõe lõike ning reostunud pinnase eeltöötlusplatse.

14 hektari suuruse Kohtla-Järve poolkoksimäest väljanõrgunud fenoolidega reostunud ala puhastamiseks on rajatud kraavide süsteem. “Kraavidega juhitakse puhas vesi fenoolisoost mööda Varbe peakraavi ja edasi Kohtla jõkke,” kirjeldas Jaaksoo projekti olulisemaid edusamme. “Järgmisel aastal rajame pumpla ja survetorustiku, mille abil pumbatakse reostunud vesi fenoolisoost poolkoksiprügila nõrgveekraavi ja sealt puhastusseadmetesse.”

Tööd on kavandatud lõpule viia 2022. aasta lõpuks. Projekteerimis-ehitustöid viib läbi Pinnasepuhastuse OÜ, projekti konsultandid on Kobras AS ja Maves AS ning omanikujärelevalvet tööde üle teeb P.P. Ehitusjärelevalve OÜ. Tööde tellija on Keskkonnaministeerium. Purtse jõe valgala ja fenoolisoo puhastamise projekti esimese etapi tööde maksumus on 21 miljonit eurot. Projekti rahastatakse 85% ulatuses Euroopa Ühtekuuluvusfondist ning 15% ulatuses SA Keskkonnainvesteeringute Keskuse keskkonnaprogrammist ja riigieelarvest.
www.envir.ee/et/eesmargid-tegevused/vesi/jaakreostus
 

Veel uudiseid samal teemal

15.11.2019|Keskkonnaministeerium

Jäätmeseaduse ja pakendiseaduse muutmisega seatakse uued sihid

Keskkonnaministeerium saatis kooskõlastusringile nn jäätmepaketi direktiivide ülevõtmise eelnõu, mis toob muudatusi mitmesse meile olulisse jäätmevaldkonda. Samuti tõhustatakse Eestis jäätmerikkumiste järelevalvet ning karmistatakse trahve.

17.05.2019|Keskkonnaministeerium

Ida-Virumaal alustati jõgede puhastamist põlevkivitööstuse jääkreostusest

Ida-Virumaal Purtse jõe ääres algas eile suuremahuline põlevkivitööstuse jääkreostuse likvideerimine, mille käigus puhastatakse Purtse jõe enimreostunud lõik, Kohtla jõgi ja fenoolisoo reostusest, mille tekitasid Kohtla-Järve ja Kiviõli põlevkivitehased aastatel 1930-1980.

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.