Sa oled siin

Põlislooduse nädal kutsub matkama

16.10.2020


Eesti osaleb esimest korda rahvusvahelisel põlislooduse nädalal (International Wilderness Week) ja sel puhul toimuvad käesoleval nädalavahetusel Eesti Loodusturismi ühingu eestvõttel üle kogu riigi mitmed loodusmatkad. Nädala eesmärk on põlislooduse tutvustamine ja inimestes senisest  tugevama sideme tekitamine loodusega. 17.–18. oktoobril toimuvate sündmuste kohta leiab teavet loodusturism.com/polisloodus.

““Hoia, mida armastad,” on käesoleva looduskaitse juubeliaasta moto ning looduse tutvustamine ja tundmaõppimine annab lootust, et üha rohkem inimesi väärtustab ja hoiab keskkonda,”ütleb  Keskkonnaministeeriumi looduskaitse nõunik Hanno Zingel. “Meie vanimad elupaigad - sood ja rabad hakkasid siin kujunema vahetult pärast jää taandumist. Läbi sajandite on need olnud puutumatuks elupaigaks põlislooduse sümbolliikidele nagu suurkiskjad, kotkad, aga rasketel aegadel koduks ka meie inimestele. Eesti loodusel on pakkuda veel palju avastamata pärle meile kõigile ”

Suurem osa põlisloodusest on Eestis säilinud vaid kaitstavatel aladel. Kaitsealust pinda on Eestis kokku 1 611 297 ha, see on 23% Eesti pindalast (koos territoriaalmerega). Viimase aastaga on kaitstavate alade pindala suurenenud 32 474 ha.

Keskkonnaameti looduskaitse osakonna nõuniku Kaja Lotmani sõnul tuleb põlisloodusega ümber käia õrnalt ja lugupidamisega – ülearu palju seda Eestis ei ole. „Selleks, et põlisloodust hoolikalt hoida, tuleb inimestel seda tundma õppida. Eesti loodusturismi arendajad on selleks kiiduväärt tööd teinud ja meil on hea meel, et nad jätkavad sellega edaspidigi,“ räägib Kaja Lotman.
Rahvusvaheline põlislooduse nädala programm pakub arutelusid, esitlusi, õpitubasid, veebiekskursioone ning võimalust suhelda oma ala ekspertidega kogu maailmast. Ka Eestis toimuvatest matkadest pannakse kokku videoesitlus, mis jõuab huvilisteni kõikjal maailmas.

Seisuga 1. juuli 2020 aasta oli Eestis kokku 3844 kaitstavat loodusobjekti
(sulgudes on muutus võrreldes 2019. aasta lõpuga: 79↓)

• looduskaitsealasid 231 (muutust ei toimunud ↔);
• maastikukaitsealasid 154 (muutust ei toimunud ↔);
• rahvusparke 6 (muutust ei toimunud ↔);
• vana ehk uuendamata kaitsekorraga alasid 45 (muutus 14↓);
• parke ja puistuid 505 (muutus 7↓);
• hoiualasid 319 (muutust ei toimunud ↔);
• püsielupaiku 1487 (muutus 66↓);
• kohaliku omavalitsuse tasandil kaitstavaid loodusobjekte 22 (muutus 1↓);
• kaitstavaid looduse üksikobjekte 1075 (muutus 9↑).

 

Allikas: EELIS/Keskkonnaagentuur
 

 

   

  Veel uudiseid samal teemal

  18.06.2021|Keskkonnaministeerium

  Võhma kivikülv muutub maastikukaitsealaks

  Keskkonnaministeeriumi ettepanekul otsustas valitsus muuta Võhma kivikülvi maastikukaitsealaks. Uus kord aitab senisest tõhusamalt kaitsta ja tutvustada Võhma kivikülvi ja pärandmaastikku ning niidukooslusi ja sellele iseloomulikku elustiku mitmekesisust.

  11.06.2021|Keskkonnaministeerium

  Keskkonnaministeerium: Eestil on head seadused metsade kaitseks

  Keskkonnaministeerium koostab vastust Euroopa Komisjoni rikkumismenetlusele, milles heidetakse ette, et raietegevus kahjustab Natura 2000 alade kaitse-eesmärke ning Eesti seadused ei ole piisavad selliste metsade kaitseks.

  Räägi kaasa
  riigivalitsemises

  Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

  Eelnõude infosüsteem

  Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

  Osalusveeb

   

  Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.