Sa oled siin

Pakendiettevõtete kohustusi leevendav seadusemuudatus sai Riigikogu heakskiidu

09.12.2015

Riigikogu võttis tänasel täiskogu istungil vastu Keskkonnaministeeriumi algatatud pakendiseaduse muudatuse, mille peamine eesmärk on  leevendada ettevõtete kohustusi seoses pakendiregistrisse esitatavate andmete audiitorkontrolliga.

Alates uuesti aastast vabastatakse audiitorkontrolli tegemisest need pakendiettevõtjad, kes lasevad turule vähem kui viis tonni pakendeid aastas. Selliseid väikeettevõtteid on Eestis ligikaudu 2000 ja nende ettevõtete osatähtsus turule lastud pakendikogusest Eestis on alla 2 protsendi.

Teiseks leevendatakse osade pakendiettevõtjate ja taaskasutusorganisatsioonide pakendikoguste auditeerimise põhjalikkust. Sellised ettevõtted peavad audiitorkontrolli läbi viima piiratud kindlustandva töövõtu alusel. Piiratud kindlustandva töövõtu puhul tuleb läbi viia vähem protseduure, näiteks jääb ära kohustuslik kontrollkaalumine. Sellega väheneb pakendiettevõtjate halduskoormus ja pakendiauditi maksumus.

Hinnanguliselt võib väheneda audiitorkontrolli läbiviimise aeg kuni kümme töötundi kuna edaspidi jääb ära näiteks kohustuslik kontrollkaalumine, mille ettevalmistamisega pakendiettevõtja on seotud. Arvestades keskmiseks audiitori töötunni hinnaks 50 eurot, siis hinnanguliselt väheneks ka pakendiauditi maksumus vähemalt 500 eurot.

Pakendiseadus kohustab pakendiettevõtjaid teha eelmise kalendriaasta kohta pakendiregistrisse esitatavate andmete audiitorkontroll enne andmete esitamist. See on üldine kohustus eranditult kõigile pakendiregistrisse andmete esitajatele.

2015. aastal kontrolliti andmeid uue sätte kohaselt esimest korda. Selle käigus ilmnesid mitmed probleemid nii audiitorite leidmise kui ka kõrgete audiitortasudega.

Seda eriti nendel pakendiettevõtjatel, kelle turule lastud pakendi kogus ületas vaid veidi andmete esitamise kohustuse piirmäära. Seega pole edaspidi vaja neil ettevõtetel pakendiauditit teha, kuid pakendiregistrisse tuleb andmeid esitada edaspidigi.

Seadus on kavandatud jõustuma 1. jaanuaril 2016.

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.