Sa oled siin

Paadenurme looduskaitseala laieneb

26.03.2020

Valitsus otsustas, et 1992. aastal moodustatud Paadenurme looduskaitseala suureneb ja kehtestas uue kaitse-eeskirja. Sel moel saavad parema kaitse haruldased ja ohustatud looduslikud metsakooslused ning seal elavad must-toonekured ja metsised.

Paadenurme looduskaitseala asub kolmes maakonnas - Lääne-Viru maakonnas Vinni vallas, Ida-Viru maakonnas Alutaguse vallas ning Jõgeva maakonnas Mustvee vallas. See on Tudusoo loodus- ja linnualal asuv Natura 2000 võrgustikku kuuluva ala.

Kaitsealal asub metsise mängupaik.  Paadenurme metsisemäng, mis kukkede arvu poolest liigitub suurte mängude hulka, on üks teineteisele lähedal asuvatest ja levikubarjäärideta elupaigalaikudest, mis kokku moodustavad liigi jaoks tuumala. Sidusatest mängudest koosnevatel tuumaladel on väga oluline roll Eesti metsisepopulatsiooni säilimisel ja taastootmisel. Kuna metsis on paikne lind ja veedab olulise osa ajast nii pesitsusajal kui ka väljaspool pesitsusaega 3 km raadiuses ümber mängupaiga, on oluline ühtlase metsamassiivi säilitamine kogu metsise elupaigas.

Paadenurme looduskaitseala pindala suureneb 74,7 ha võrra. Kaitseala pindala kokku on 419,5 ha ja on kogu ulatuses riigimaa. Kaitsekorra uuendamisega arvatakse kaitseala sihtkaitsevööndisse varem kaitseta olnud maa ja 160 hektarit varem piiranguvööndis olnud maad.

Riigimetsa Majandamise Keskuse arvutuste kohaselt ulatub seoses täiendavate piirangutega riigil iga-aastane saamata jääv puidutulu ligikaudu 11 680 euroni. Maamaksu laekub Vinni vallavalitsusele ligikaudu 130 eurot, Alutaguse vallavalitsusele 353 eurot ja Mustvee vallavalitsusele 535 eurot aastas vähem.

Kaitse-eeskirja kohaselt on inimestel lubatud kaitsealal viibida, korjata marju, seeni ja muid metsa kõrvalsaadusi.  Lubatud on ka jahipidamine, välja arvatud Paadenurme sihtkaitsevööndis 1. veebruarist 31. augustini.

Veel uudiseid samal teemal

Pikati allikas Kavilda ürgorus
09.07.2020|Keskkonnaministeerium

Üheksateist Jõgeva- ja Võrumaa parki minetavad riikliku kaitse ning Kavilda ürgorg saab uue kaitse-eeskirja

Keskkonnaministeeriumi ettepanekul arvas valitsus kaitse alt välja Võru maakonnas asuvad kolm  hääbunud mõisaparki ja ühe looduskaitseväärtuse minetanud puistu, ning ühe endise mõisapargi, mille kaitse on edaspidi tagatud teise kaitseala koosseisus.

Seli-Angerja servamoodustised
25.06.2020|Keskkonnaministeerium

Riiklikult olulisest geoloogilisest objektist Seli-Angerjast saab maastikukaitseala


Valitsuse määrusega muudeti alates 1973. aastast kaitse all oleva loodusobjekti kaitsekorda, moodustati Seli-Angerja maastikukaitseala ja kehtestati kaitse-eeskiri.

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.