Sa oled siin

Osta soojuspump või konditsioneer pädevatelt isikutelt

06.04.2020
Foto: https://inspectapedia.com/aircond/Air_Conditioner_Install_Errors.php

Kuna soojuspumbad on muutunud väga populaarseks, on turul ka nõudeid mittejärgivaid pakkujaid.

Keskkonnaministeerium soovib meelde tuletada järgmisi nõudeid:

• Mitmest osast kokkupandava külmakontuuriga, nn split- soojuspumpade  ja konditsioneeride paigaldamiseks, hooldamiseks ja teenindamiseks peab olema fluoritud kasvuhoonegaase sisaldavate paiksete jahutus- ja kliimaseadmete ning soojuspumpade käitlemisluba atmosfääriõhu kaitse seaduse § 197 alusel. Ainult käitlemisloaga ettevõtte puhul on kindel, et töid teevad külmamehaaniku sertifikaadiga töömehed. Käitlemisloaga ettevõtted  on leitavad otsinguga Majandustegevuse Registris.

• Lõpptarbijale tohib müüa fluoritud kasvuhoonegaase sisaldavaid mittehermeetiliselt suletud* seadmeid üksnes siis, kui on tõendatud, et selle paigaldab** fluoritud kasvuhoonegaase sisaldavate paiksete jahutus- ja kliimaseadmete ning soojuspumpade käitlemisluba omav ettevõte (vastavalt määruse (EL) nr 517/2014 art 11 lg 5). Lihtsam oleks seade osta müüjalt, kes korraldab ka paigalduse pädeva isiku poolt. Juhul kui müüja ei korralda paigaldust, siis peab ostja müüjale tõendama (nt esitades lepingu), et seadme paigaldab käitlemisloaga ettevõte.

Veebipoest soodsalt ostetud seade ja odav paigaldus sertifitseerimata töömehe poolt võib tunduda raha kokkuhoiuna, kuid hiljem võivad kaasneda lisakulutused suure elektritarbimise või rikkiläinud seadme remondi näol.

Seega – targem oleks osta soojuspump/konditsioneer pädevalt ettevõttelt, kes tagab ka paigalduse ja hoolduse. Nt Soojuspumbaliitu või Külmaliitu kuuluvatelt ettevõtetelt.

*Mittehermeetiline seade – seade, mille kõik  fluoritud  kasvuhoonegaasi  sisaldavad osad ei ole tihendatud  keevitamise, kõvajoodisjootmise vms püsiliidete abil, ja mille testitud lekkemäär on rohkem kui 3 grammi aasta  kohta rõhu all, mis vastab vähemalt veerandile suurimast lubatavast rõhust. Mittehermeetilised on nt mitmest osast kokkupandava külmakontuuriga (nn split-) õhk-õhk soojuspumbad, konditsioneerid. Enamus õhk-vesi ja maasoojuspumpadest on hermeetiliselt suletud ja neil peab olema vastavasisuline märgistus
**Paigaldamine - kahe või enama fluoritud kasvuhoonegaasi sisaldava või sisaldama kavandatud seadme või kontuuri ühendamine ühtseks külmakontuuriks.

Lisainfot vaata: https://www.facebook.com/Eesti-Soojuspumba-Liit-1374718549315414/

Veel uudiseid samal teemal

12.05.2020|Keskkonnaministeerium

Otsitakse keskkonnasõbralikku kohalikku omavalitsust

Keskkonnaministeerium ja Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK) kuulutavad välja keskkonnasõbraliku kohaliku omavalitsuse konkursi. Võitja omavalitsus saab KIKi toel enda keskkonnategevust kuni 50 000 euro väärtuses veelgi tõhustada.

11.05.2020|Keskkonnaministeerium

Keskkonnarikkumistega võivad tulevikus hakata võitlema ka vabatahtlikud abiinspektorid

Keskkonnaminister Rene Kokk tegi siseministrile ja justiitsministrile ettepaneku luua võimalused kaasata keskkonnajärelevalvesse vabatahtlikud abiinspektorid.  

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.