Sa oled siin

Omanikuta kiirgusallikaid saab tasuta ära anda

23.10.2019

Sarnaselt varasematele aastatele toimub ka tänavu kampaania, mille käigus saavad eraisikud ja ettevõtted tasuta ära anda omanikuta kiirgusallikaid. Kampaania kestab detsembri alguseni.

Kiirgusallikas on seade või radioaktiivne aine, mis on ohtlik nii inimese tervisele kui ka keskkonnale. Eestis kasutatakse kiirgusallikaid sisaldavaid seadmeid tööstuses, meditsiinis, teaduses ja tavakasutuses (näiteks plutooniumi sisaldavad suitsuandurid). Kiirgusallikad võivad kohati olla väga suure aktiivsusega ja seega põhjustada nende leidjatele ja nendega kokkupuutujatele ülemääraseid kiirgusdoose. Ühe sellise allika väärkasutuse tõttu on Eestis 1994. aastal hukkunud ka inimene.

1990. aastate esimesel poolel toimus paljude tööstusettevõtete erastamine ja korduv edasimüümine, nende tegevuse seiskumine ja kontrollimatu äri vanametalliga, mistõttu võib Eestis omanikuta kiirgusallikaid leida üsna tihti. Samuti võivad kiirgusallikad Eestisse sattuda naaberriikidest, kuna kõikides piiriületuskohtades ei ole vastavaid tuvastusseadmeid ning hästi varjestatud kiirgusallikas võib teinekord ka nende poolt tuvastamata jääda.

Omanikuta kiirgusallikas on selline kiirgusallikas, mis on hüljatud, kaotatud, teisaldatud, varastatud või üle antud nii, et sellest pole nõuetekohaselt teatatud Keskkonnaametile, uuele omanikule või vastuvõtjale. Sellise allika omamiseks, hoidmiseks või kasutamiseks ei ole reeglina väljastatud kiirgustegevusluba.

Mõned näited sagedamini leitavatest omanikuta kiirgusallikatest

Pu-239 kiirgusallikat sisaldav suitsuandur RID-6
Pu-239 allikat sisaldav vanemat tüüpi suitsuandur КИ
Kompass, mille sihverplaat on kaetud Ra-226 luminofoorvärviga
Lennuki parda mõõteriistalt demonteeritud Ra-226 sisaldava luminofoorvärviga skaala.

Kiirgusallikate kogumise kampaaniat on tehtud varasemalt neljal korral ning viimati 2015. aastal.

Kui kellegi valduses on kiirgusallikaid või keegi on märganud midagi kahtlast, mida võib pidada kiirgusallikaks, tuleb leiust kuni 6. detsembrini 2019 teavitada radioaktiivsete jäätmete käitlejat ASi A.L.A.R.A. telefonil 6741 366 või e-posti aadressil alara@alara.ee

Teavitajaga võetakse ühendust esimesel võimalusel ning lepitakse kokku aeg, millal AS A.L.A.R.A. töötajad kiirgusallikale järele tulevad. Kindlasti ei tohi kiirgusallikat ise transportida. AS A.L.A.R.A. korraldab kogutud jäätmete veo Paldiski radioaktiivsete jäätmete käitluskeskusesse ning nõuetekohase käitlemise ja ladustamise vahehoidlas.

Kampaaniat korraldab Keskkonnaministeerium koostöös AS A.L.A.R.A ja Päästeametiga.

Veel uudiseid samal teemal

31.01.2020|Keskkonnaministeerium

Valmis lähiaastate plaan kiirgusohutuse tagamiseks

Keskkonnaminister Rene Kokk kinnitas kiirgusohutuse riikliku arengukava kuni aastani 2027. Arengukava olulisemateks eesmärkideks on tagada jätkuvalt radioaktiivsete jäätmete ohutu ladustamine ning vähendada looduslikest kiirgusallikatest – eelkõige radoonist - tingitud ohte.

17.10.2019|Keskkonnaministeerium

Keskkonnaministeerium kutsub kiirgusseminarile

Keskkonnaministeerium korraldab 7. novembril kiirgusseminari, kuhu on oma teadmisi täiendama oodatud kõik huvilised.

Seminaril tutvustatakse kiirgusvaldkonna strateegilisi dokumente – kiirgusohutuse riiklikku arengukava 2018-2027, radioaktiivsete jäätmete ning radooni riiklikku tegevuskavasid.

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.