Sa oled siin

Nüüd peaks küll Soome lahe seisund hakkama paranema

30.05.2019

Soome lahe seisundi parandamise nimel on Eesti, Soome ja Venemaa juba aastaid koostööd teinud. Vähehaaval ongi olukord näidanud paranemismärke, kuid inimtegevuse mõju Soome lahele on jätkuvalt intensiivne ja keskkonnaseisund halb.

Keskkonnaministeeriumi merekeskkonna osakonna nõuniku Eda Andresmaa sõnul on seisundi parandamist takistanud eelkõige teadmiste nappus, riikides kasutatavate uurimis- ja hindamismetoodikate erinevus ning andmete killustatus.

„Sel kevadel käivitasime koos Venemaa ja Soome ekspertidega ühisprojekti ADRIENNE, mis peaks selle probleemi lahendama. Paika pannakse ühtne metoodika, mille alusel koondatakse olemasolevad andmed ning kaardistatakse ja modelleeritakse Soome lahe mereelupaigad ning liikide levik. Nii saadakse ühilduvad ja ühtlustatud andmekihid kogu Soome lahe kohta. Projekti lõppeesmärk on luua otsustusmudel, mis võimaldab hinnata erinevate inimtegevuste mõju Soome lahe tundlikule mereökosüsteemile ning millist rolli mängib muutuv kliima“, ütles projektijuht Jonne Kotta TÜ Eesti mereinstituudist. „See mudel aitab meil planeerida võimalikke leevendusmeetmeid ja testida inimtegevuste mõjusid Soome lahe keskkonnaseisundile,“ täiendas  Andresmaa.

Loodav GIS-põhine interaktiivne veebirakendus võimaldab analüüsida inimtegevusest ning kliimamuutustest tulenevaid piiriüleseid keskkonnariske Soome lahes. Virtuaalselt suurendades või vähendades eri koormusi - kalandus, toitainete sissekanne merre, merepõhja kasutus, võõrliikide levik - ning kasutades erinevaid kliimamuutusstsenaariume, saab selle innovaatilise tööriista abil hinnata võimalikke mõjusid mereelustikule.

Projekt ADRIENNE kestab kolm aastat kuni 2022. a märtsini, selle kogumaksumus on 551 006 eurot, millest 90% (495 905 eurot) rahastatakse EL Eesti-Vene piiriülese koostöö programmist ning 10% projektipartnerite poolt.

Projekti juhtpartner on Tartu Ülikooli Eesti mereinstituut, teised partnerid on Keskkonnaministeerium ja Venemaa Teaduste Akadeemia Peterburi Teaduskeskus. Kaasatud partneritena osalevad Soome Keskkonnakeskus (SYKE), Kotka Merendusuuringute Keskus, Peterburi Loodusvarade, keskkonnakaitse ja ökoloogia komitee ning Venemaa Geograafiaühingu Peterburi oblasti osakond. 

Veel uudiseid samal teemal

24.01.2020|Keskkonnaministeerium

Soome lahest leiti Mehhiko päritolu karp

2019. aastal käivitunud Eesti, Vene ja Soome ühisprojekt Soome lahe kaitseks ADRIENNE algas suviste välitöödega, mis viis mereuurijad kokku kahe uue liigiga. Nimelt leiti Soome lahe idaosast merekarp Rangia cuneata ja hulkharjasuss Laonome xeprovala.

18.12.2019|Keskkonnaministeerium

Laevade ballastveega võõrliikide levimisele tõmmatakse pidurit

Täna kohtuvad Tallinnas Läänemere riikide ja Atlandi kirdeosa merenduseksperdid, et panna piir laevade ballastvees leiduvate võõrliikide levikule. Eesti merealast on viimase kümne aasta jooksul leitud 14 kahjulikku võõrliiki, kellest tuntuim on ümarmudil.

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.