Sa oled siin

Muutuvad Järva ja Rapla maakonna mõnede parkide piirid

23.01.2020

Valitsus kiitis täna heaks määruse muudatused, millega muutuvad Järva ja Türi vallas asuvate Ervita, Karinu, Seidla ja Väinjärve mõisa pargi piirid ning lisatakse varem Rapla maakonnas asunud Käru mõisa park Järva maakonna kaitsealuste parkide hulka. Kehtivat kaitsekorda ei muudeta.

Ervita, Karinu ja Seidla mõisa pargil on praegu nõukogudeaegsed piiriskeemid, mille alusel on piirid kantud keskkonnaregistrisse. Muudatustega kehtestatakse juba olemasolevatele kaitstavatele aladele optimaalsed ja looduses jälgitavad piirid ning lähtudes nende päritolust nimetatakse need mõisaparkideks. Piiritlemisel on kasutatud ajas vähe muutuvaid objekte (teede servad, veekogude kaldad, kõlvikute piirid, mõõdistatud maaüksused). Kui see polnud võimalik, kasutati mõttelisi sirgjooni. Pargist jäeti välja piirkonnad, mis on hävinud või looduskaitseväärtuse kaotanud ja samas liidetakse seni piiridest välja jäänud, kuid pargi juurde kuuluvad kujunduslikult tähtsad ja pargi ühtsesse tervikusse kuuluvad alad. Piiride täpsustamine tagab parkide ajalooliselt kujunenud planeeringu, väärtuslikud puud ning pargikunsti hinnaliste kujunduselementide kaitse ja säilimise.

Ervita, Karinu, Seidla ja Väinjärve mõisa pargi kogupindala on 19,1 ha, sealhulgas eramaid 19 ha ja munitsipaalmaid 0,1 ha. Parkide praegu kehtiv pindala on 21 ha. Nimetatud parkide pindala väheneb summaarselt 1,9 ha, millest kõik moodustab eramaa.

Määrus jõustub kümnendal päeval pärast Riigi Teatajas avaldamist.

Veel uudiseid samal teemal

28.05.2020|Keskkonnaministeerium

Kümme Tallinna kunagist parki minetavad riikliku kaitse

Valitsus nõustus Keskkonnaministeeriumi ettepanekuga, et kümme Tallinna parki arvatakse looduskaitse alt välja. Põhiliselt on need eraomanikele kuuluvad iluaiad, mille edasine riiklik kaitse ei ole otstarbekas.

22.05.2020|Keskkonnaministeerium

Rene Kokk: Liigirikkad puisniidud väärivad säilitamist

Eesti maastikele nii iseloomulikud puude ja põõsastega heinamaad on kadumas.

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.