Sa oled siin

Mati Raidma: vähesele konkurentsile jäätmesektoris on korduvalt viidanud konkurentsiamet

11.02.2015
Olmejäätmeid koos pakendijäätmetega tekib inimese kohta ligi 400 kilogrammi aastas.
Olmejäätmeid koos pakendijäätmetega tekib inimese kohta ligi 400 kilogrammi aastas.
Keskkonnaminister Mati Raidma kommentaar täna Eesti Ekspressis ilmunud artiklile "Reformierakond surub läbi prügivedajate huve":
 
„Eesti Ekspressi tänane artikkel jäätmepoliitikast on kahjuks keskendunud selgelt poliitilisele vastandumisele ja sellest lähtuvale käsitlusele. Välja on jäänud kavandate muudatuste sisu ja eesmärk – Eesti jäätmemajanduse parem korraldus. Seisukoht, et tänane prügimajandus toimib väga hästi, on ennatlik. 
 
Uus seaduseelnõu töötati välja, kuna on väga selged kitsaskohad, mis vajavad lahendamist. Esiteks konkurentsi küsimus sektoris. Konkurentsiamet on väljendanud oma selget seisukohta, et hetkel kehtiv jäätmeseadus on vaba ettevõtlust põhjendamatult piirav ning jäätmemajandusega seotud turud tuleks sarnaselt enamikele teistele tegevusaladele vabale konkurentsile täielikult avada. Muudatuste eesmärk on pakkuda inimestele võimalust valida teenusepakkuja. 
 
Teiseks ei saa rahul olla jäätmete liigiti kogumisega. Viimased uuringud näitavad, et olmejäätmeid koos pakendijäätmetega tekib inimese kohta ligi 400 kilogrammi aastas. Eelnõuga soodustatakse liigiti kogumist, et see hinnas ja mugavuses muutuks Eesti majapidamistele motiveerivaks. Inimesel peab olema üheselt klaar, et kui ta sordib ning kogub jäätmed liigiti, on tema prügiarve oluliselt väiksem kui siis, kui ta viskab need kõik koos ühte konteinerisse.
 
Selge on see, et kavandatava jäätmeveoreformi erinevad mõjud tuleb selgelt ja avatult läbi rääkida. Näiteks on mitmel korral on juttu tulnud asjaolust, et võimalusega ise jäätmevedajat valida suureneb prügi vedavate autode arv tänaval. Ka meie analüüsid näitavad, et see võib nii olla, eriti algusjärgus. Samas ei ole meie hinnangul vedavate autode arvu kasv nii olulise tähtsusega, sest teisalt kaasneb muudatustega senisest tõhusam liigiti kogutud jäätmete suunamine ringlussevõttu. Kahtlemata on võtmekohaks, kuidas tagada olmejäätmete veoteenuse kättesaadavus tarbijaile vastuvõetava hinnaga ka maapiirkondades, eriti hajaasustusega piirkondades. 
 
Rahustuseks kinnitan, et praegu oleme selles protsessis alles poole peal – kogume argumenteeritud arvamusi, hindame mõjusid, kooskõlastame eri ministeeriumite seisukohti. Seaduseelnõu jõuab valitsusse alles siis, kui ta on valmis ning kui kõik osapooled on rahul ning asjast ühtmoodi aru saavad. Selleks püüded kujundada eksitavaid seisukohti eriti kaasa ei aita.
 
Poliitilisi debatte eelnõu teemal saab pidada meie poolt valitav uus Riigikogu. Tulles tagasi valimistevõtmesse, milles ka kritiseerivat artiklit lugeda tasub, sooviks lisada, et tees – anda inimestele ise võimalus jäätmevedaja valida – on täna mitmete Riigikogus olevate erakondade valimisprogrammis.“
 
 

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.