Sa oled siin

Madriidi kliimakonverentsil jätkuvad pingelised läbirääkimised

09.12.2019

Madriidis toimuval ÜRO kliimakonverentsil COP 25 pingutavad ligi 200 ÜRO riigi läbirääkijad selle nimel, et saavutada kokkulepped kliimamuutuste ohjamiseks ja Pariisi kokkuleppe elluviimiseks. Homsest algavad ministrite kohtumised, kus Eestit esindab keskkonnaminister Rene Kokk. 

Läbirääkimiste esimesel nädalal tehti edusamme sellistel teemadel nagu näiteks tehnoloogia areng, teadusalane koostöö ja riiklike kliimamuutustega kohanemise plaanide koostamine.

„Jätkuvaks vaidluskohaks on endiselt riikidevahelise süsiniku kvoodikaubanduse reeglid. Esimese nädala lõpuks jäi riikide vahele veel mitmeid erimeelsusi,“ märkis Madriidis viibiv kliimaosakonna nõunik Kadri Sipp. „Kas lubada Pariisi kokkuleppe eesmärkide täitmisel kasutada Kyoto Protokolli kvoodiühikute ülejääki või kuidas tagada riikide kliimakavade ambitsioon, kui üks riik teisele kvoodiühikuid müüb ja tehingute maksustamise temaatika – need küsimused jäävad otsustamiseks ministritele.“

„Üldiselt on konverentsi esimene nädal olnud väga intensiivne ning ka täna on oodata, et  sisuteemade arutelud kestavad hiliste õhtutundideni,“ kommenteeris Kadri Sipp. „Kuna poliitilisemad küsimused tuleb otsustada peagi COP 25-le saabuvatel ministritel, siis see lisab ka teatavat survet läbirääkijatele, et eelnevalt saavutada võimalikult palju kokkuleppeid,“ lisas Kadri.

Ametlike läbirääkimistega üheaegselt toimub konverentsil ka palju kõrvalüritusi. Konverents on kokku toonud hulgaliselt erasektori ja kodanikuühiskonna esindajaid, kes tutvustavad oma tegevust kliimamuutuste ohjamisel. Näiteks jagatakse ka häid praktikaid, milliste tehnoloogiate abil energeetikas, transpordis, põllumajanduses ja teistes sektorites saastenumbreid vähendada.  COP 25 tähelepanu all on muuhulgas ka see, kuidas kliimamuutuste mõjudega kohaneda.

Seekordne kliimakonverents on Madriidi toonud ligemale 27 000 osalejat.

Veel uudiseid samal teemal

31.03.2020|Keskkonnaministeerium

Energia- ja tööstussektori CO2 heitkogused vähenesid aastaga peaaegu 40%

Euroopa Liidu kasvuhoonegaaside lubatud heitkoguse ühikutega kauplemise süsteemi (ELi HKS) kuuluvates Eesti käitistes vähenes CO2-heide 2019. aastal 38,7% võrreldes 2018. aastaga ehk ligikaudu 5,4 miljoni tonni CO2 võrra.

04.03.2020|Keskkonnaministeerium

Kujundame seisukohad Euroopa kliimaseaduse kohta lähikuudel

Täna tegi Euroopa Komisjon ettepaneku Euroopa kliimaseaduseks, millega soovitakse õiguslikult kehtestada Euroopa Liidu ülene kliimaneutraalsus aastaks 2050. Eesti kujundab seisukohad Euroopa kliimaseaduse kohta lähikuudel, mil algavad läbirääkimised seaduse üle Euroopa Liidu Nõukogus ja Euroopa Parlamendis.

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.