Sa oled siin

Maavarade uurimist ei tohiks karta

17.05.2019

Eesti teadmised maavara varudest pärinevad suures osas nõukogude ajast, kuid kasvav nõudlus maapõueressursside järele on toonud päevakorda vajaduse alustada meie maapõue uurimist ja maavarade kaardistamist, tõdeti konverentsil ’Maavarade uuringud ja mäenduse perspektiivid’.


Keskkonnaministeeriumi asekantsleri Kaupo Heinma sõnul on oluline, et riigil oleks ülevaade oma maavaradest. „Eesti puhul oleme me siiani tuginenud nõukogude aegsetele andmetele, mil uuringuid tehti tolleaegsete võimaluste piires. Täna on meil olemas nii tahe kui ka valmisolek uurida kõige kaasaegsemate vahenditega, mida ja kui palju meie maapõu tegelikult sisaldab,“ ütles Heinma.

Kui meil on ülevaade oma maavaradest olemas, saame hinnata, kas neid maavarasid on otstarbekas ka kaevandada ja tööstuslikult kasutada ning kas ka keskkonnatingimused seda võimaldavad.

Asekantsleri sõnul on tehnoloogia ja infotehnoloogia areng toonud kaasa vajaduse erinevate metallide järele nagu näiteks koobalt, nikkel ja liitium. "Maavarade uuringud aitavad hinnata Eestis leiduvate maavarade perspektiive ning kas ka Eestis võib nutiseadmetele ja teiste tehnoloogiate arenguteks vajalikke metalle leiduda. Küsimus on, millises koguses ja millise kvaliteediga kohalikku ressurssi on“ rääkis Heinma.

Heinma rõhutas, et maavarade majandusliku aspekti kõrval on sama oluline ka keskkonna aspekt, leida tasakaal vajaduste ja keskkonna kasutuse vahel. „Kaevandamine peab jätma võimalikult väikse keskkonnajalajälje ning kaevandamise lõpetamisel tuleb alad nõuetekohaselt korrastada.“ rääkis Heinma.

Keskkonnaministeeriumi ja Majandus- ja kommunikatsiooni ministeeriumi eestvedamisel toimus maapõue teemaline nädal „Maavara – varandus maa all“. Kampaania eesmärk oli tõsta Eesti elanike teadlikkust sellest, milliseid maavarasid me vajame igapäevaselt, milliseid neist võib Eesti maapõuest leida, samuti kuidas need meie igapäevaelu mõjutavad ning lihtsamaks muudavad.

Veel uudiseid samal teemal

20.05.2020|Keskkonnaministeerium

Algavad arutelud Harjumaa maavarade teemaplaneeringu algatamiseks

Täna, 20. mail tutvustab Keskkonnaministeerium Harjumaa Omavalitsuste Liidu volikogul Harju maakonna maavarade teemaplaneeringu algatamise protsessi. Juuni kolmandal nädalal korraldab Keskkonnaministeerium ühise arutelu kohalike omavalitsuste ja erialaliitudega.

09.04.2020|Keskkonnaministeerium

Valitsus toetas Harju maakonna maavarade teemaplaneeringu algatamise kavatsust

Valitsus toetas täna plaani algatada Harju maakonna maavarade teemaplaneering. Keskkonnaministeerium esitab sellekohase algatuse Rahandusministeeriumile 1. juuliks.

Keskkonnaminister Rene Koka sõnul on seni maakonna- ja üldplaneeringutes kajastunud vaid olemasolevad registrisse kantud maardlad, kuid uued võimalikud kaevandamisalad ja perspektiivalad mitte.

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.