Sa oled siin

Liikvel on ühekordse kasutusega keelatud külmaainete balloonid

03.07.2019

Keskkonnaministeerium juhib tähelepanu, et liikvel on ühekordse kasutusega külmaainete balloonid, mis on Euroopa Liidu turul keelatud juba üle kümne aasta.

Enamikel juhtudel sisaldavad nad väga kõrge globaalse soojenemise potentsiaaliga fluoritud kasvuhoonegaase ehk F-gaase (nt R-134a, R-407 ja 410 seeria gaasid ja R-404A). Osoonikihti kahandavate ainete puhul (nt R-22) on ühekordsete mahutite turuleviimise keeld kehtinud veelgi kauem.

Ühekordsete gaasiballoonide turustamisel on tegemist ebaseadusliku kaubandusega ja need on Euroopa Liidus keelatud.

Lubatud on ainult korduvkasutusega ja korrektselt märgistatud balloonid.

Kuidas keelatud mahuteid ära tunda? Ühekordse kasutusega mahutitel on 1 ventiil, nad on õhukesest plekist, neil puudub mahuti ülaosas ventiili kaitsev “krae”, mis kaitseb ventiile  ja neil on sageli ka kaks metallist käepidet - “kõrva” tõstmiseks.
 

Ühekordne balloon
Korduvkasutatav balloon
Korduvkasutatav balloon

Ohutus. Ühekordse kasutusega balloonid pole neid käsitsevatele inimestele ohutud ja nad ei vasta surveseadmetele kehtestatud nõuetele.

Lisaks toob nende kasutamine kaasa suurenenud keskkonnaohu, kuna nende kasutamisel jääb märkimisväärne osa külmaainest mahutisse, mis lekib hiljem atmosfääri ja aitab kaasa kliima soojenemisele.

Ka ei vasta sellised mahutid transportimisel ohtliku veose ehk ADR nõuetele.

Pädevustunnistuse küsimine: F-gaaside balloonide müügil peab müüja küsima ostjalt F-gaaside pädevustunnistuse andmeid ja müüdud kogused endale kirja panema ning neid andmeid 5 aastat säilitama.

Märgistus: Enamusel juhtudel ei vasta ka  selliste ebaseaduslike balloonide märgistus kehtestatud nõuetele.

Fluoritud kasvuhoonegaaside mahutid peavad olema märgistatud Euroopa Parlamendi ja määruse (EL) nr 517/2014 ja Komisjoni rakendusmääruse (EL) nr 2015/2068 järgi. Kindlasti peab märgisel olema aine tüüp (nt R-134a), aine  kogus CO2 ekvivalenttonnides ja tekst, et toode sisaldab fluoritud kasvuhoonegaase. Märgis peab olema selle liikmesriigi keeles, mille turule see lastakse. Sildid peavad olema kindlalt kinnitatud ja neid ei tohi ballooni kasutuse käigus olla võimalik eemaldada. Paberist mahutile kleebitud sildid neid nõudeid ei täida, kuna võivad kasutuse käigus viga saada ja kaduda. F-gaaside märgistusnõuetest saab täpsemalt lugeda siit.

F-gaasidele vastava märgistuse olemasolu ei muuda teistest õigusaktidest tulenevate märgistusnõuete kohaldamist, milleks on nt ADR (ohtlike veoste) kokkuleppe, CLP määruse 1272/2008, surveseadmete direktiivi 2014/68/EL ja/või rahvusvaheliselt transporditavate surveseadmete direktiivi 2010/35/EL (vastavalt CE või pii-märgis), ja ohtlike jäätmete märgistamise nõuded.

Mida teha? Kui teie ettevõttele selliseid mahuteid või ebaseaduslikku külmaainet pakutakse, siis palun informeerige Keskkonnainspektsiooni telefonil: 1313.
 

Fotol on pii-märgis, mis on kohustuslik rahvusvaheliselt transporditavatele surveseadmetele.


 

Veel uudiseid samal teemal

15.09.2020|Keskkonnaministeerium

Osoon elu heaks: 35 aastat osoonikihi kaitset

16. septembril on ülemaailmne osoonipäev, millega tähistame sel aastal Viini konventsiooni ja ülemaailmse osoonikihi kaitse 35. aastapäeva. Elu Maal poleks võimalik päikesevalguseta, kuid ilma osoonikihita oleks Päikeselt eralduvat energiat liiga palju.

31.08.2020|Keskkonnaministeerium

Kutse seminarile: Mida saab omavalitsus või üksikisik teha õhusaaste vähendamiseks?

Vallad, linnad ja üksikisikud tunnevad järjest suuremat huvi selle vastu, mida nemad saaks teha õhusaaste vähendamiseks. Puhta õhu päeval, 7. septembril kell 14-15.30 korraldab Keskkonnaministeerium koostöös Keskkonnaagentuuri, Eesti Keskkonnauuringute Keskuse, Tartu Ülikooli ja Tallinna Linnavalitsusega zoom-keskkonnas veebiseminari.

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.