Sa oled siin

Kuuse-kooreürask põhjustab probleeme kogu Euroopas

06.07.2020
Kuuse-kooreüraski käigud

Eesti Keskkonnaministeerium saatis Euroopa Liidu riikidele küsimused, et välja selgitada kuuse-kooreüraski kahjustuste olukord. Kokkuvõtvalt võib öelda, et üraskit leidub igal pool, kus talle toidulauda jagub ehk kuusk kasvab.

Läti, Leedu, Saksamaa, Rootsi, Slovakki, Sloveenia, Ungari, Luksemburg, Tsehhi ja Itaalia tõdesid, et üraskikahjustused on levinud nii tulundus- kui kaitstavates metsades. Uurisime ka, kui suures ulatuses on kahjustused levinud, aga kuna puudub ühtne seiremetoodika ja paljudes riikides ka konkreetne üraskiseire, ei saa andmeid üks-ühele võrrelda. Samas kinnitavad meieni jõudnud andmed, et probleem on kohati väga tõsine.

Lisaks uuris Keskkonnaministeerium, milliseid meetmeid on riigid üraski leviku takistamiseks kasutusele võtnud ja kui kasulikud need on. „Feromoonpüüniseid kasutavad kõik riigid, kes üraskikahjustustega kimpus on,“ tõdes Keskkonnaministeeriumi metsaosakonna peaspetsialist Sille Rebane. „Paljud riigid kasutavad feromoonpüüniseid ja püünispuid samaaegselt ning kahjustunud metsades tehakse ka sanitaarraiet.“ Sille Rebase sõnul on see sarnane Eesti metsaomanike tegutsemisega, meil kasutusel olev üraski tõrje tegevuskava on olemas näiteks Lätis.

Teavitustööd peetakse oluliseks nii erametsaomanike kui spetsialistide seas näiteks Luksemburgis, Saksamaal, Sloveenias ja Austrias.
Eestis on Keskkonnaministeeriumi eestvõttel koostatud erametsaomanikele juhend, mis aitab üraskit metsas ära tunda ja annab infot oluliste tegevuste kohta, et ennetada üraskikahjustusi ja üraskite levikut. Juhend on leitav https://www.eramets.ee/wp-content/uploads/2020/04/Juhend-kuuse_kooreyras...

Keskkonnaameti metsakaitseekspertiiside ülevaate järgi on üle-eestilistest metsakahjustustest esikohal jätkuvalt tormi mõjud, millele järgnevad kuuse-kooreüraski kahjustused, kolmandaks kahjustab metsi põder. Maakonniti on pilt natuke erinev, näiteks Võru, Valga ja Põlva maakonnas on kuuse-kooreürask alates mullu sügisest esikohal. RMK kaardirakenduses registreeritud kahjustuskollete tulemused näitavad, et riigi tulundusmetsas on vähemalt 2900 ha üraskikahjustusi ja 1900 ha tormikahjustusi. Andmed on pidevas uuendamises.
Tuginedes välisriikide kogemusele ja meie endi teadlikkusele võib öelda, et kuuse-kooreüraski leviku piiramiseks tuleb tegutseda ennetavalt ja kindlasti parandada ka üraskikahjustuste seiret. Massiivsete üraskikahjustuste ennetamiseks on kindlasti vaja inimeste sekkumist.

Lisainformatsioon
Sille Rebane, metsaosakonna peaspetsialist 6262902, sille.rebane@envir.ee

Veel uudiseid samal teemal

14.01.2021|Keskkonnaministeerium

Keskkonnaministri määrus muudab riigimetsa majandamise selgemaks

Keskkonnaminister Rain Epler otsustas muuta määrust, millega määratakse riigimetsa uuendusraiete optimaalne pindala järgmiseks viieks aastaks , nii et selles pindalas kajastuvad ka erakorralised – näiteks tormikahjustuste likvideerimiseks küpses metsas tehtud raied.

07.12.2020|Keskkonnaministeerium

Keskkonnaminister Rain Epler saadab laiali metsanduse arengukava juhtkogu

Keskkonnaminister Rain Epler otsustas täna allkirjastatud käskkirjaga laiali saata metsanduse arengukava koostamiseks moodustatud juhtkogu. Juhtkogu töö lõpetamise põhjuseks on fakt, et juhtkogu ei tulnud toime neile seatud peamise ülesandega - esitada keskkonnaministrile metsanduse arengukava aastani 2030 eelnõu hiljemalt septembris 2020.

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.