Sa oled siin

Kutse seminarile: Mida saab omavalitsus või üksikisik teha õhusaaste vähendamiseks?

31.08.2020

Vallad, linnad ja üksikisikud tunnevad järjest suuremat huvi selle vastu, mida nemad saaks teha õhusaaste vähendamiseks. Puhta õhu päeval, 7. septembril kell 14-15.30 korraldab Keskkonnaministeerium koostöös Keskkonnaagentuuri, Eesti Keskkonnauuringute Keskuse, Tartu Ülikooli ja Tallinna Linnavalitsusega zoom-keskkonnas veebiseminari.

Seminaril kuuleme Tallinna linna näidet. Loomulikult tuleb juttu ka meie peamistest saasteainetest ja nende allikatest ning mõjust tervisele. Osaleda soovijail palume registreeruda hiljemalt neljapäeval, 3.septembril  aadressil reet.pruul@envir.ee, misjärel saadame seminari lingi.

Kogu maailmas puutub saastatud õhuga kokku üle 90% elanikest. Õhusaaste põhjustab igal aastal hinnanguliselt 7 miljonit enneaegset surma, mis oleksid aga välditavad. Õhusaaste ei mõjuta ainult inimesi, vaid on kahjulik ka kliimale, elurikkusele ning elukvaliteedile üldiselt.

Õhukvaliteedi parandamise ja inimeste tervise kaitsmise rõhutamiseks määras ÜRO Peaassamblee 7. septembri rahvusvaheliseks puhta õhu päevaks, mis sellel aastal toimub esimest korda.

Õhusaastet me üldjuhul ei näe, kuigi see on kõikjal ega tunne riigipiire. Õhusaaste mõjutab enim riskigruppe -  naisi, lapsi ja eakaid inimesi ning kroonilisi haiguseid põdejaid. Õhukvaliteedi parandamine aitab kliimamuutusi leevendada. ÜRO säästva arengu tegevuskavas 2030. aastani on õhusaaste vähendamine oluline hoob säästva arengu eesmärkide saavutamiseks.

Esimese rahvusvahelise puhta õhu päeva teema on "Puhas õhk kõigile" ja selle eesmärk on panna meid kõiki mõtlema, kuidas saaksime oma igapäevaelu muuta, et vähendada tekitatavat õhusaastet.

On nii palju asju, mida saame ära teha, alustades jalgrattaga tööle tulemisest, jäätmete, sh orgaaniliste jäätmete ringlussevõtuni, kuni kohalike omavalitsuste survestamiseni roheliste alade laiendamiseks meie linnades.

Mis on kõige lihtsamad tegevused, mida meist igaüks saab teha?
- kustuta valgustus ja lülita välja elektroonikaseadmed, kui neid ei kasuta;
- eelista õhukvaliteeti ja tervist säästvaid liikumisviise – jalgsi, jalgrattaga või ühistranspordiga liikumist;
- eelista kodu küttesüsteemide ja pliitide valikul nende tõhusust, eelistades mudeleid, mis säästavad raha ja kaitsevad tervist, võimaluse korral liitu kaugküttega;
- ära iialgi põleta prügi, kuna see suurendab otseselt õhusaastet, mida hingad ise sisse ja mis saastab aiasaadused.

Kui sind huvitab õhukvaliteet ja selle parandamine, siis saad rohkem infot rahvusvahelise puhta õhu päeva kodulehelt https://www.cleanairblueskies.org/ , kus teave on esitatud kõigis ÜRO ametlikes keeltes, sh inglise, saksa ja vene keeles. Sellel lehel on võimalus jagada oma kogemusi aga ka kontrollida viktoriinis oma teadmisi õhusaaste kohta.

Euroopa õhukvaliteeti saab jälgida Euroopa Keskkonnaameti ametlikult kodulehelt https://airindex.eea.europa.eu/Map/AQI/Viewer/ , kus saab võrrelda eri piirkondade õhukvaliteeti. Eesti õhukvaliteediindeks näitab seal meie õhu head kvaliteeti. Täpsemat infot Eesti õhukvaliteedi kohta saab reaalajas aadressilt www.õhuseire.ee.

Seminari kava:
- Sissejuhatus – Heidi Koger, Keskkonnaministeerium
- Peamised õhusaasteallikad – Elo Mandel, Keskkonnaagentuur
- Peamiste õhusaasteainete sisaldused – Marek Maasikmets, Eesti Keskkonnauuringute Keskus
- Saasteainete mõju inimese tervisele – Hans Orru , Tartu Ülikool
- KOVi võimalusi õhusaaste vähendamisel Tallinna näitel – Arvo Käärd, Tallinna Linnavalitsus

Veel uudiseid samal teemal

15.09.2020|Keskkonnaministeerium

Osoon elu heaks: 35 aastat osoonikihi kaitset

16. septembril on ülemaailmne osoonipäev, millega tähistame sel aastal Viini konventsiooni ja ülemaailmse osoonikihi kaitse 35. aastapäeva. Elu Maal poleks võimalik päikesevalguseta, kuid ilma osoonikihita oleks Päikeselt eralduvat energiat liiga palju.

12.05.2020|Keskkonnaministeerium

Otsitakse keskkonnasõbralikku kohalikku omavalitsust

Keskkonnaministeerium ja Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK) kuulutavad välja keskkonnasõbraliku kohaliku omavalitsuse konkursi. Võitja omavalitsus saab KIKi toel enda keskkonnategevust kuni 50 000 euro väärtuses veelgi tõhustada.

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.