Sa oled siin

Kumari preemia said Hans Trass ja Tiit Petersoo

11.05.2009

“Mõlemad mehed on väga väärikad laureaadid, kelle elutöö on jätnud jälje Eesti looduskaitse korraldusse,” ütles Eerik Kumari nimelise preemia ¾ürii esimees, Keskkonnaministeeriumi asekantsler Andres Talijärv. “Trassi panus on suur just Eesti ja rahvusvahelisel tasandil, Petersoo on aga oma elutöö teinud kohaliku looduskaitse edendamisel ja kohalike elanike harimisel. Mõlemad tasandid on olulised, sellepärast otsustas ¾ürii preemia nende vahel ära jagada.”

Hans Trass on kauaaegne Tartu Ülikooli õppejõud, professor, emeriitprofessor ja Eesti Teaduste Akadeemia (TA) akadeemik, kes õppejõuna alustas juba 1955. aastast. Ta luges 1993. aastani bioloogiaalaseid kursusi. 1950. aastatel osales Hans Trass TA looduskaitse komisjoni töös, Eesti looduskaitsesüsteemi taastamises ja uute kaitsealade (Matsalu, Viidumäe, Vaika, Nigula) moodustamisel.

Hans Trass on olnud Eesti Looduseuurijate Seltsi president (1964–1973 ja 1985–1991), aastast 1991 aupresident, viibinud külalislektorina mitmetes ülikoolides (Helsingi, Turu, Uppsala, Berliin, Halle, Montreal, Toronto, Edmonton, Peterburi, Kiiev) ja valitud mitme rahvusvahelise teadusorganisatsiooni liikmeks. Avaldanud rohkesti erialast publitsistikat, aga ka reisikirju ja mälestusi.

Hans Trassi looduskaitsealane teadustegevus on olnud pikaajaline ja oluline nii Eesti kui ka rahvusvahelisel tasandil. Tänu talle kujunes 20. sajandi teise poole Eestis teadmine, et loodusteadus, looduskaitse ja kultuur on omavahel vägagi seotud.

Tiit Petersoo alustas looduskaitseinspektorina Rapla metsamajandis 1976. aastal ja tema töö erinevate asutuste looduskaitseametnikuna kestis kuni 2003. aastani. Ta on tuntud ka kui loodusobjektide uurija ja tutvustaja, kes on lisaks tegelenud kultuuriloo ja pärandkultuuri objektide kaitsega. Temalt on ilmunud hulgaliselt kirjutisi koduloo, keskkonna, looduskaitse ja looduse teemadel.

Tiit Petersoo on Eesti Looduskaitse Seltsi liige algaastaist saadik, lisaks on ta Eesti Geograafia Seltsi ja Eesti Koduuurimise Seltsi liige. Tema pikaajaline pühendumine keskkonnakaitse propageerimisele ja loodusobjektide tutvustamisele on olnud oluline peamiselt regionaalsel tasandil, olles heaks näiteks ja eeskujuks nooremale põlvkonnale.

Trassi kandidatuuri preemia saamiseks esitasid TA Looduskaitse Komisjon, Eesti Looduseuurijate Selts, Eesti Keskkonnaühenduste Koda ja Tartu Ülikooli ökoloogia ja maateaduste instituudi botaanika osakond. Tiit Petersoo kandindatuuri esitas Eesti Looduskaitse Selts.

Keskkonnaministeerium on looduskaitsekuu raames Eerik Kumari nimelist preemiat välja andnud alates 1989. aastast, seega tänavu 21. korda. Preemia eesmärk on isikute ja asutuste tööde esiletõstmine looduslike koosluste, liikide ja üksikobjektide kaitsel ning looduskaitseliste teadmiste levitamisel ja propageerimisel. Esimese Eerik Kumari preemia sai Fred Jüssi, möödunud aastal tunnustati seeneteadlast Erast Parmastot.

Eerik Kumari (1912–1984) oli ligi 30 aastat Eesti Teaduste Akadeemia looduskaitse komisjoni esimees, kelle eestvõttel algatati Eesti punase raamatu pidamine. Maailmas teatakse ornitoloogiaprofessor Eerik Kumarit kui Eesti linnuteadusele ja looduskaitsele alusepanijat.

Eerik Kumari preemia suurus on 40 000 krooni.

Lisainfo:
Andres Talijärv, Keskkonnaministeeriumi asekantsleri kt, 626 2913
Agnes Jürgens, Keskkonnaministeeriumi avalike suhete osakonna nõunik, 626 2811

(11.05.2009)

#pict1k#

Taustainfo:

Kumari preemia on saanud:

1. Fred Jüssi (1989), loodusfotograaf, loodusteemaliste saadete autor
2. Aare Mäemets (1990), järveuurija
3. Rein Maran (1991), loodusfilmide autor
4. Viktor Masing (1992), loodushoiu ja loodusteaduste propageerija, TÜ professor
5. Mari Reitalu (1993), botaanik, looduskaitseametnik
6. Madis Aruja (1994), tunnustatud looduskaitsetegelane
7. Ilse ja Lemming Rootsmäe (1995), Tartu meedikud-looduseuurijad
8. Arvi Järvekülg, Linda Metsaorg (1996), jõgedeuurija ja tunnustatud bioloogiaõpetaja
9. Hella Kink, Juhan Lepasaar (1997), tuntud hüdrogeoloog ja looduselugude autor
0. Vaike Hang, Anto Raukas (1998), LK sekretär ja tuntud geoloog, akadeemik
. Vilju Lilleleht (1999), E. Kumari õpilane, tuntud ornitoloog
2. Veljo Ranniku (2000), teeneline looduskaitsja
3. Ann Marvet (2001), Eesti Looduse kauaaegne toimetaja
4. Edgar Valter (2002), kunstnik ja kirjanik
5. Jaan Eilart (2003), kultuuriloolane, looduskaitsetegelane
6. Tiit Leito (2004), loodusfotograaf, loodusraamatute autor, looduskaitsja
7. Enn-Aavo Pirrus (2005), geoloog
8. Tiit Randla (2006), teeneline looduskaitsja, ornitoloog
9. Loit Reintam (2007), teeneline mullateadlane, bioloogiadoktor
20. Erast Parmasto (2008), seeneteadlane, bioloogiadoktor ja akadeemik


Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.