Sa oled siin

Kui laialdaselt on meri plastiosakestega reostunud

26.11.2018
Plasti koht ei ole meres (Pixabay)
Plasti koht ei ole meres (Pixabay)

Eesti ühendab üheteistkümne Euroopa riigiga jõud, et selgitada välja, kust ja kuidas mikroplast merre satub, kui levinud see on ning mil viisil merekeskkonda mõjutab.
 

„Me ei tea praegu väga täpselt, kui laialdaselt mered plastiosakestega reostunud on, kuid juba esialgsed uuringud annavad põhjust muretsemiseks,“ märkis keskkonnaminister Siim Kiisler. „Just seepärast ongi oluline, et Eesti ühineks rahvusvahelise uuringuga.“

Keskkonnaministeeriumi teadusnõunik Katarina Viik selgitas, et merre või siseveekogudesse sattudes võib mikroplast põhjustada vee-elustiku lämbumist, nende organite ummistusi ja muid vigastusi. „Välistatud pole ka mikroplasti alla neelanud kalade jõudmine inimese toidulauale,“ lisas ta.

Eesti randades ja sadamaaladel vedeleb plastprügi, millest ülekaalukalt suure osa moodustavad pakendid ja ühekordsed nõud. Läänemere merekeskkonnakaitse komisjoni HELCOM andmetel avaneb sarnane pilt kõigis Läänemere randades. Plast võib püsida keskkonnas pikka aega ja laguneda murettekitavaks mikroplastiks. Viimast toodetakse ja lisatakse toodetesse ka tahtlikult.

Eestis hakati mere ülemistes kihtides leiduva mikroplasti koguste hindamiseks esimesi uuringuid tegema 2016. aastal. Tänavu käivitas TalTechi meresüsteemide instituut Euroopa Merendus- ja Kalandusfondi toetusel lisauuringud mikroprügi koguste ja iseloomu väljaselgitamiseks.

Et saada suuremat selgust just mikroplastireostusest ja hakata välja töötama lahendusi selle vähendamiseks, korraldab rahvusvaheline ühisalgatus Ookean, kuhu kuuluvad Belgia, Eesti, Prantsusmaa, Saksamaa, Island, Iirimaa, Itaalia, Malta, Norra, Portugal, Hispaania ja Rootsi, nüüd riikidevaheliste uurimisprojektide konkursi eelarvega ligi 9,2 mln eurot. Eesti panustab omalt poolt 200 000 eurot, mille panevad välja Keskkonnaministeerium ja Eesti Teadusagentuur.

Konkursile võib esitada projekte, milles osalevad vähemalt kolme liikmesriigi esindajad. Projektitaotluste esitamise tähtaeg on 28. veebruaril 2019.
Uuringukutse on leitav aadressilt: www.envir.ee/et/eesmargid-tegevused/teadus-ja-arendustegevus/uhisalgatus-ookean  

Lisainfo:

Katarina Viik
Keskkonnaministeeriumi teadusnõunik
Tel 6262 949, 55 657 568
E-post: katarina.viik@envir.ee

Veel uudiseid samal teemal

17.10.2019|Keskkonnaministeerium

Mereuuringulubade menetlusprotsess on alates 1. oktoobrist 2019 muutunud

Teavitame, et 1. oktoobrist 2019.a muutus Eesti territoriaalmeres või majandusvööndis tehtavate mereteaduslike uuringute kohta väljaantavate mereuuringulubade menetlusprotsess välismaistele uurijatele.

18.09.2019|Keskkonnaministeerium

Kutse teabepäevale „Kliimamuutuste mõjudega ja üleujutustega arvestamine planeeringutes“ Tartus, Tallinnas ja Pärnus

Keskkonnaministeeriumi teabepäev 24.oktoobril Tartus, 29.oktoobril Tallinnas ja 31. oktoobril Pärnus

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.