Sa oled siin

Kiisler: Nüüd, kui oleme metsanduse probleemides kokku leppinud, saame pakkuda teadmistest lähtuvaid lahendusi

26.10.2018
Keskkonnaminister Siim Kiisler metsanduse järgmise kümnendi arengukava koostamise infopäeval (26.10.2018)

Keskkonnaministeerium tutvustas tänasel infopäeval metsanduse 2021.–2030. aasta arengukava algatamise ettepanekut, millele saavad kõik soovijad anda eelnõude infosüsteemis kuni 15. novembrini tagasisidet. Seejärel esitab ministeerium arengukava algatamise ettepaneku Vabariigi Valitsusele.


Metsanduse arengukava aastateks 2021-2030 (MAK2030) algatamise töörühm on enam kui poole aasta vältel teinud väga tõhusat tööd, leppides kokku metsanduse 101 probleemis, millele tuleb arengukavaga leida lahendused. „Ettepanekust moodustab suure osa MAK2030 algatamise väga pühendunud töörühma panus. Üheskoos arutati läbi, kohati lausa vaieldi tuliselt, nii nende endi kui ka avalikkusest laekunud mõtete üle, kuidas tuleks järgmisel kümnendil meie metsades toimetada,“ tunnustas keskkonnaminister Siim Kiisler MAK2030 töörühma ligi poolesaja liikme pingelist, kuid edasiviivat tööd.

„Möönan, et nende probleemide kaardistamine on olnud keeruline teekond. See on olnud ka kirglik teekond. Praeguses etapis ei suutnud töörühm päris kõikides küsimustes üksmeelt saavutada, ent eks sedavõrd keerulise teema ammendav lahkamine võtagi veel aega,“ ütles keskkonnaminister Kiisler. „Hea on tõdeda, et suures pildis jõudsid töörühma liikmed metsanduse probleemide kirjeldamisel siiski üksmeelele. See on hea alus, kust minna edasi võimalikult paljusid osapooli rahuldavaid lahendusi otsima. Seejuures peavad ka poliitikud langetama otsuseid, lähtudes teadlaste ettepanekutest, mitte lihtsustatud populistlikest hüüdlausetest.“

Uue arengukavaga soovitakse leida ühiskondlik kokkulepe meie metsade majandamises. „Arengukava koostamine peab olema avatud, teadmistepõhine, võimalikult paljusid osalisi kaasav ja tasakaalukas,“ kirjeldas Keskkonnaministeeriumi asekantsler Marku Lamp ministeeriumi ootuseid arengukava koostamisele. „Arengukava otsused kinnitatakse Riigikogu tasemel.“

Koos ettepanekuga tutvustas Keskkonnaministeerium tänasel infopäeval MAK2030 algatamise töörühma kirjeldatud metsanduse prioriteetseid lahedamist vajavaid probleeme ja metsanduse uue arengukava koostamise edasist käiku. Tartu Ülikooli sotsiaalteaduslike rakendusuuringute keskuse analüütik Maie Kiisel esitles sihtrühmade ootuste uuringut, sh avaliku küsitluse tulemusi. Lisaks kaardistatud probleemidele lahenduste otsimisele tuleb uue arengukava koostamisel üle vaadata ka praegu kehtiva arengukava perioodil lahendamata jäänud küsimused. Arengukava koostamisel lähtutakse ka alusuuringust, rahvusvahelistest kohustustustest ja teistest arengudokumentidest.

Metsanduse üle laiemalt arutlesid teadlaste vestlusringis Helen Sooväli-Sepping (Tallinna Ülikool, loodus-ja terviseteaduste instituut ja humanitaarteaduste instituut, keskkonnakorralduse professor), Kadri Ukrainski (Tartu Ülikool, teadus- ja innovatsioonipoliitika professor, majandusteadlane), Raul Omel  (Eesti Maaülikool, maamajanduse ökonoomika õppetooli lektor) ja Arne Sellin (Tartu Ülikool, ökofüsioloogia professor). Samuti said saalisviibijad lühikõnedega võimaluse avada enda mõtteid ja visioone Eesti metsanduse tuleviku teemal.

Pärast MAK2030 algatamise ettepaneku avalikkusele tutvustamist taotletakse sellele Vabariigi Valitsuse heakskiitu. MAK2030 algatamise järel asutakse 2019. aasta alguses ettepanekus kirjeldatud probleemidele lahendusi otsima ja koostatakse koostöös huvigruppidega arengukava terviktekst. Seejärel saadab Keskkonnaministeerium valmiva arengukava seaduseelnõu koos seletuskirjaga kooskõlastamiseks ministeeriumidele ja teistele huvilistele ning lõpuks viib viimistletud eelnõu Vabariigi Valitsusse, kes saadab selle hiljemalt aastal 2020 Riigikogule vastuvõtmiseks.

Metsanduse arengukavas määratakse metsanduse arengu eesmärgid ning kirjeldatakse, kuidas neid saavutada. MAK2030 ülesanne on saavutada ühiskondlik kokkulepe metsade jätkusuutliku majandamise suunamiseks, arvestades nii sotsiaalseid, majanduslikke, keskkonnakaitselisi kui ka kultuurilisi aspekte.

Lisainfo MAK2030 algatamise senise ettevalmistava protsessi, metsanduse kaardistatud probleemide, alusuuringu ja MAK2030 algatamise töörühma kohtumiste kohta on leitav Keskkonnaministeeriumi kodulehelt siit: www.envir.ee/et/metsanduse-arengukava-aastateks-2021-2030 .

Toimunud MAK2030 infopäev on järelvaadatav siit.
Eelnõude infosüsteem on leitav siit.

Veel uudiseid samal teemal

08.04.2021|Keskkonnaministeerium

Metsanduse arengukava uus juhtkogu alustas arengukava koostamist

Keskkonnaministrit metsanduse järgmise kümnendi arengukava (MAK2030) valmimises nõustav juhtkogu pidas uues koosseisus esimese töökohtumise, mille käigus saadi ülevaade seni tehtud kahe aasta pikkusest tööst ja otsustati esimese suure sammuna hinnata seni kavandatud eesmärke ja tegevusi.

07.04.2021|Keskkonnaministeerium

Metsanduse arengukava uus juhtkogu alustab tööd

Metsanduse järgmise kümnendi (MAK2030) juhtkogu peab täna esimest koosolekut, mille fookuses on kokku leppida edasised tegevused ja tööde etapid ning saada ülevaade keskkonnamõjude strateegilise hindamise (KSH) programmi koostamise hetkeseisust.

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.