Sa oled siin

Kiisler: majandus tuleb ümber korraldada ressursitõhusaks ja säästvaks

21.05.2018
Keskkonnaminister Siim Kiisler. Foto: Aron Urb
Keskkonnaminister Siim Kiisler. Foto: Aron Urb

Keskkonnaminister Siim Kiisler ütles täna toimuval seminaril „Kuhu viid, kliimapoliitika?“, et riigil lasub kliima- ja energiapoliitikas tähtis ülesanne – meil tuleb järk-järgult üle minna madala süsinikuga majandusele, mis tähendab, et kogu meie majandus tuleb korraldada ringi ressursitõhusaks ja säästvaks.

„Kliimapoliitika tähendab täna väga konkreetseid eesmärke, mille täitmiseks on vaja reaalseid tegevusi, olgu see transpordis või tootmises või põllumajanduses. Me peame seda meeles pidama igas valdkonnas toimetades. Kui oskame selle väljakutse enda kasuks pöörata ja suudame püstitatud eesmärgid täita ning vähendada heidet võib-olla rohkemgi kui vaja, siis saab riik ühikutega kauplemisega hoopis tulu teenida. Kui ei suuda, tuleb riigil hoopis ise kvooti osta ning see on lisakulu, mida Eestil kindlasti vaja ei ole,“ ütles Kiisler.

Kiisler, nentis, et väikese riigi jaoks on majanduse kliimasõbralikuks ümber korraldamine suur väljakutse, kuid pakub samas ka palju uusi võimalusi ja suundi eri valdkondades tegutsemiseks. „Eesti saab olla edukas innovatsiooni ja nutikusega. Näiteks tehnoloogiliste, eriti ressursisäästlike digilahenduste katsetamisel ja eksportimisel, aga ka kõiges muus, mis aitavad kasvuhoonegaaside heidet vähendada,“ ütles Kiisler“.

Kliimamuutuste ohjamiseks on vaja tõhusat koostööd ning see nõuab globaalset kõikide riikide tahet ja tegutsemist. Tänavu detsembris Poolas toimuval ÜRO kliimakonverentsil on eesmärk kokku leppida reeglid, mis annavad ühtsed juhised pea 200-le riigile, kuidas Pariisi kokkulepet ellu viia.

„On selge, et 15 lehekülge Pariisi kliimalepet ei muuda maailma iseenesest. Inimestel peab olema kindlus, et riigid tõesti ka tegutsevad. Elavaks muudavad leppe ka just ühenduste, linnade ja ettevõtete tegelikud sammud,“ ütles Kiisler ning lisas, et väikese rahvaarvu juures loevad ka ühe inimese igapäevateod palju.

Täna toimuval kliimateemalisel seminaril vaadeldakse, mida kliimapoliitikas Eesti Euroopa Liidu Nõukogu eesistumise ajal kokku lepiti, kuidas see Eesti edasist tegevust mõjutab ning kuidas rahvusvahelistesse arengutesse sobitub. Samuti arutletakse kahes vestlusringis, kuidas toime tulla kliimamuutustega, leida võimalusi arendustegevusteks ja anda oma panus rahvusvahelisse tegevusse.

Veel uudiseid samal teemal

16.03.2019|Keskkonnaministeerium

Piltuudis: Eesti juhtimisel võeti vastu esimene üleilmne kokkulepe ühekordsete plasttoodete vähendamiseks

Eile lõpetas ÜRO keskkonnaassamblee president Siim Kiisler Nairobis ÜRO neljanda keskkonnaassamblee. 2017. aasta detsembrikuus alanud eesistumine päädis ÜRO keskkonnaministrite kokkuleppele jõudmisega.

14.03.2019|Keskkonnaministeerium

Eesti juhitav üleilmne keskkonnaarutelu jõuab täna Nairobis haripunkti

Täna avab keskkonnaminister ja ÜRO keskkonnaassamblee president Siim Kiisler Keenia pealinnas Nairobis assamblee kõrgetasemelise osa. Assambleele on kohale tulnud ministreid ja riigipäid üle maailma, nende seas Keenia president Uhuru Kenyatta ja Prantsusmaa president Emmanuel Macron.

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.