Sa oled siin

Keskkonnaminister: Purtse jõgi peaks Eesti 100. sünnipäevaks puhtaks saama

16.08.2014

Keskkonnaminister Keit Pentus-Rosimannus rääkis eile Purtse jõe festivalil PurFest, et reostunud Virumaa jõgi peaks tööde tõrgeteta laabumisel puhtaks saama Eesti 100. sünnipäeva aastal. Veel sel aastal võetakse detailsed pinnaseproovid, et 2015. aasta lõpuks jõuda valmis puhastamiseks kõige sobivamate alternatiivide tasuvuse ja keskkonnamõjude hindamisega. Keskkonnaministri sõnul võiksid puhastustööd alata 2016. aastal.

„Pikka aega on Purtse jõe puhastamine olnud rahapuuduse taga, nüüd oleme otsustanud Euroopa Liidu maksumaksjate abiga investeerida kuni 15 miljonit eurot, et nõukogudeaegne jääkreostus likvideerida,“ selgitas keskkonnaminister. 51 kilomeetrine jõgi suubub Soome lahte.

Varem oli Purtse üks olulisemaid lõhejõgesid, kuid Nõukogude ajal lasti jõkke põlevkivitööstuse reostust, mis muutis jõe kasutuskõlbmatuks. Jõe seisund on aastatega küll paranenud ning jões on nähtud mõnes kohas uuesti ka lõhesid, ent suurtes lõikudes on jõe seisund endiselt kesine.

Keskkonnaministeeriumi 2008. aastal tellitud uuringust selgus, et võrreldes 30 aasta taguse olukorraga on kiirevoolulistel jõelõikudel reostusjääkide hulk tunduvalt vähenenud. Murekohaks on Püssi ja Kiviõli ümbruses olevad jõelõigud, kus reostus on säilinud põhjamudas. „Olukorra parandamiseks tuleb korraga tegeleda nii Purtse jõe kui selle lisajõgedega. Ei ole mõeldav, et meil on siiamaani üle poolesaja kilomeetri pikkune jõgi, mis on kõlbmatu vee-elanikele ja inimestele. Puhastamise järel peaks Purtse tagasi saama oma lõhejõe kuulsuse ja au,“ ütles keskkonnaminister Keit Pentus-Rosimannus.

Sel ja järgmisel aastal tehakse jõel mitmeid uuringuid, et välja selgitada reostuse täpne asukoht, ulatus ja maht ning kõige paremad alternatiivid selle likvideerimiseks. Samuti on vaja hinnata puhastustööde mõju keskkonnale, et põhjamudas olev saaste mööda jõge edasi ei leviks. Saastatud ala ulatus hõlmab paljusid erakinnistuid ning puhastustööd võiks valmis saada 2018. aastal. Keskkonnaminister rõhutas, et tööde õnnestumisel on suur tähtsus koostööl kohalike elanikega.

Järgmise aasta lõpuks selgub ka puhastustööde maksumus, mis praegu tehtud eelhinnangu põhjal jääb 15 miljoni euro piiresse. Aastal 2014-2020 on meil saastunud alade ja veekogude korrastamiseks võimalik kasutada 30,6 miljonit eurot Euroopa Liidu fondist, millele lisandub omafinantseering 5,4 miljonit eurot. Lisaks Purtse jõele on nendest vahenditest kavas puhastada ka teisi probleemiseid veekogusid ja ohutustada jääkreostusobjekte.

Purtse jõgi asub Põhja-Eestis. See saab alguse Lääne-Virumaal ja suubub Soome lahte. Jõe pikkus on 51 km ja valgala 810 km2. Purtse jõgi on üks Eesti kärestikurikkamaid jõgesid.
 

(16.08.2014)

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.