Sa oled siin

Keskkonnaminister kinnitas riigimetsa uuendusraiete pindala järgmiseks viieks aastaks

27.11.2020

Metsaseaduse kohaselt määrab keskkonnaminister iga aasta 1. detsembriks riigimetsa majandajatele optimaalse uuendusraie pindala järgmiseks viieks aastaks, seekord on see 56 381 hektarit. 

Raiepindala määratakse arvestuslangi alusel, arvestades puistute vanuselist struktuuri ja küpsuskriteeriumeid. Keskkonnaministri vastse määruse kohaselt on kogu riigimetsade majandajatele määratud viie aasta uuendusraie pindala sarnane eelmisel aastal määratule, seejuures Riigimetsa Majandamise Keskuse (RMK) hallatavates metsades on pindala aastail 2021–2025 sama nagu eelmisel perioodil – 55 530 hektarit. Uuendusraiete kogupindala väheneb Haridus- ja Teadusministeeriumi valitsemisalas asuvate Järvselja õppe- ja katsemetskonna arvelt, kokku 17 hektarit.

„Väike muutus raiete jaotuses on omakorda tingitud mitmete muudatuste koosmõjust, nagu näiteks metsade inventeerimisandmete uuendamine ja uute maade lisandumine. Lisaks on tehtud muutusi metsamaa kaitsestaatustes ja leitud on uusi vääriselupaiku,“ selgitas keskkonnaminister Rain Epler.

Kogu riigimetsamaal väheneb männi raiete pindala  võrreldes eelmise perioodiga 113,5 hektari võrra, haaval 125,5 hektari võrra, kuusel 27,5 hektari võrra. Kasel suureneb 200 hektari võrra ning teistel puuliikidel ligi 50 hektari võrra jagatuna viie aastasele perioodile.

Metsa korraldamise juhendi alusel toimub riigimetsas alates 1000 hektari suurusest metsakorraldusobjektist uuendusraiete pindala arvutamine arvestuslangi järgi. Nii saab planeerida pikaajalist ühtlast metsakasutust paremini, arvestades sealjuures puistute vanuselist jagunemist.

Lisaks vastsele määrusele on eelmine keskkonnaminister Rene Kokk andnud RMK-le soovituse, et kuni metsanduse uue arengukava valmimiseni ei ületaks RMK aastane raie viimase 6 aasta tegelikku keskmist aastast raiemahtu.

Keskkonnaagentuuri eksperdihinnangu kohaselt raiuti eelmisel aastal Eestis ca 11,3 miljonit tihumeetrit puitu, millest riigimetsa osa oli ca 4,5 miljonit tihumeetrit  ja erametsade osa ca 6,8 miljonit tihumeetrit.
 

Veel uudiseid samal teemal

14.01.2021|Keskkonnaministeerium

Keskkonnaministri määrus muudab riigimetsa majandamise selgemaks

Keskkonnaminister Rain Epler otsustas muuta määrust, millega määratakse riigimetsa uuendusraiete optimaalne pindala järgmiseks viieks aastaks , nii et selles pindalas kajastuvad ka erakorralised – näiteks tormikahjustuste likvideerimiseks küpses metsas tehtud raied.

07.12.2020|Keskkonnaministeerium

Keskkonnaminister Rain Epler saadab laiali metsanduse arengukava juhtkogu

Keskkonnaminister Rain Epler otsustas täna allkirjastatud käskkirjaga laiali saata metsanduse arengukava koostamiseks moodustatud juhtkogu. Juhtkogu töö lõpetamise põhjuseks on fakt, et juhtkogu ei tulnud toime neile seatud peamise ülesandega - esitada keskkonnaministrile metsanduse arengukava aastani 2030 eelnõu hiljemalt septembris 2020.

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.