Sa oled siin

Keskkonnaminister Keenias: üleilmse reostuse vähendamiseks on vaja rohkem konkreetsust

04.12.2017

Tänasest  kolmapäevani toimub Nairobis Keenias ÜRO keskkonnaassamblee, kus maailma keskkonnaministrid võtavad vastu otsused meie keskkonna parandamiseks.

 

„Keskkonnaküsimustes tuleb riigipiirid ületada ning otsustada, kuidas me saame aidata ka neid riike, kes kehvast keskkonnaseisundist otseselt mõjutatud on. Teatavasti ei loe keskkonnale riigipiirid midagi ning see, et kusagil on asjad halvasti, ulatub varem või hiljem ka mujale,“ ütles assambleel Eestit ja Euroopa Liitu esindav keskkonnaminister Siim Kiisler.

 

Nii on kohtumise eesmärk leppida kokku konkreetsetes tegevustes, kuidas ülemaailmselt keskkonna reostamist lõpetada. Toimuval assambleel on ridamisi oodatavaid tulemusi – keskkonnaministrid sõlmivad ühisdeklaratsiooni, mis on edaspidiste otsuste aluseks. Olulisemad on aga konkreetsed langetatavad otsused - näiteks on laual värvides kasutatava plii keelustamine üle maailma, keskkonnakaitse sõjalise konflikti piirkondades,  rangemad ja tihedamad kontrollid linnaõhu ning mereprügi üle.

 

Probleemi tõsidusest rääkides osutatakse septembrikuus valminud ÜRO keskkonnaraportile, mille fookuses on enimlevinud reostused. Nendeks on õhusaaste, mereprügi ja kemikaalid. Euroopa Liit eesotsas Eestiga keskendub tänavusel assambleel teemale „Keskkond ja tervis“.

„Reostus on maailma suurim terviserisk. See põhjustab maailmas kolm korda rohkem surmajuhtumeid kui AIDS, tuberkuloos ja malaaria kokku; ja 15 korda rohkem kui kõik sõjad ja muud vägivallavormid,“ põhjendas Kiisler valitud fookust ning lisas, et ainuüksi õhusaastest tingitud terviseprobleemidesse sureb maailmas aastas 6,5 miljonit inimest.

Assambleel kutsub Euroopa Liit ÜRO liikmesriike üles tegema konkreetseid, kiireid ja mõõdetavaid otsuseid selleks, et inimeste tervist ei mõjutaks enam õhusaaste, raskemetallid, ohtlikud pestitsiidid ja väetised jms.

Kõrgetasemelise kohtumise avapäeval, 5. detsembril peab Siim Kiisler kõne selle kohta, kuidas Eesti võitleb keskkonnaseisundi parandamise nimel. Kuna kõne eeldus oli see, et iga riik nimetab ka oma lubadused, mida lähiaastatel keskkonna kaitseks antakse, siis toob ta seal välja ka Eesti omad.

ÜRO keskkonnaassamblee on maailma kõige kõrgetasemelisem keskkonnaküsimustes otsuseid tegev organ, mille kutsus ellu ÜRO Keskkonnaprogramm (UNEP). Kohtumine toimub sel korral kolmandat korda, kuid on esmakordselt selliste mõõtmetega ning esmakordselt on seal ka sedavõrd palju kõrgetasemelisi esindajaid. Lisaks keskkonnaministritele osalevad seal ka riigipead, rahvusvaheliste ettevõtete juhid, NASA teadlased, astronaudid, valitsusvälised organisatsioonid ja keskkonnaaktivistid.

ÜRO  Keskkonnaprogramm (UNEP) on rahvusvaheline organisatsioon, mis asutati 1972. aastal – käesoleval aastal tähistatakse selle 40. aastapäeva. Programmi peamine ülesanne on juhtida riikidevahelist koostööd säästva arengu ülemaailmseks elluviimiseks, samuti üleilmsete keskkonnaprobleemidega (nt kliimamuutused) tegelemiseks.


 

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.