Sa oled siin

Keskkonnaministeeriumi kommentaar Eesti Keemiatööstuse Liidu kampaaniale

15.10.2014

Keskkonnatasude üks eesmärke on maksta maksumaksjatele kuuluva taastumatu loodusressursi kasutusse võtmise eest õiglast tasu ning kompenseerida majandustegevusest elu- ja looduskeskkonnale tekitatud negatiivne mõju. Kuna 2015. aastaga lõpeb määrus, millega on keskkonnatasud paika pandud, on vajalik otsustada tasude suurus alates 2016. aastast. Keskkonnatasude kujundamisel võetakse arvesse seda, milline on kaevandamisõiguse tasude roll tööstusharu mõjutajana, samuti kuidas tootmisahela lõikes avaldub mõju saastetasudest.

Ettevõtetega käivad tasude üle arutelud juba mitmendat kuud. Septembri alguses tegi keskkonnaminister tasude muutust puudutava tasakaalustsenaariumi ettepaneku, mis paneks tasud paika kümneks aastaks ja mis võtaks arvesse nii keskkonna hoidmise, negatiivse mõju vähendamise vajaduse, kui tööstuse huve. Selle järgi jääks tasude kasv vahemikku 3-10%. See arvestab võimalikult palju nii kohaliku piirkonna tööturu, looduskeskkonna kui tööstuse huvidega. Praegune massiivne tänavakampaania tekitab käimasolevate konstruktiivsete arutelude kontekstis hämmeldust ning meenutab suure hooga lahtisest uksest sissemurdmist.

Põlevkivisektor annab 4 protsenti Eesti SKPst ning on Ida-Virumaa üks olulisemaid tööstusharusid. Samal ajal mõjutab Eesti olulisima maavara kaevandamine ja töötlemine tugevasti nii kohalikku piirkonda kui ka riigi keskkonnakasutust tervikuna. 2015. aastal kompenseerib ettevõte ühe tonni põlevkivi kaevandamisõiguse eest 1 euro ja 53 senti. Keskkonnatasude külmutamine sellele tasemele tähendaks, et maksumaksjate taastumatu vara antakse ka 10 aasta pärast ära selle hinnaga.

Negatiivseks keskkonnamõjuks võib olla nii saasteainete õhku paiskamine, vee kasutamine, veekogude mõjutamine, kaevandamise tõttu igaveseks muudetud pinnasele põhjustatav mõju, kaevandamistegevusega kaasnev mõju piirkonna elanikele, olgu müra, tolmu või vibratsiooni näol.

(15.10.2014)

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.