Sa oled siin

Keskkonnaministeerium tuletab meelde: prügi koht ei ole lõkkes

17.04.2021

Keskkonnaministeerium tuletab meelde, et lõke ei ole koht, kus põletada kevadkoristusega kogunenud risu ja rämpsu. Lõkkesse tohib visata vaid põletamiseks sobivat materjali ehk kuiva ja kemikaalidega töötlemata puitu.

Keskkonnaministeeriumi välisõhu ja kiirgusosakonna peaspetsialist Reet Pruuli sõnul ei teadvustata tihti, miks lõkkesuitsu sissehingamine ärritab silmi ja hingamisteid. „Ohtlikke saasteaineid tekib vähem, kui põletada puhast kuiva puitu. Mida niiskem on põletatav materjal ja kui lõkkesse visata põletamiseks mittesobivaid asju, seda rohkem sisaldab suits inimest ja keskkonda kahjustavaid aineid,“ lausus Pruul, kelle sõnul on üheks suitsu komponendiks nn peenosakesed, mida me palja silmaga ei näe, aga mida tekib igasugusel põlemisel rohkesti ja mis on tervisele kõige ohtlikumad. „Peenosakesed satuvad kopsudesse ja sealtkaudu vereringesse, kandudes nii kogu organismis laiali. Organismi sattunud peenosakesed koos saasteainetega on inimesele sama ohtlikud nagu vale toitumine, vähene liikumine ja stress, põhjustades südame-veresoonkonna haigusi, diabeeti, kopsuhaigusi, trombe ja ülekaalulisust,“ selgitas Pruul. 

Tartu Ülikooli teadlaste hinnangul põhjustab õhusaaste Eestis kuni 600 enneaegset surma aastas. Samas suurusjärgus on õhusaastest tingitud haiglaravi vajavate inimeste arv. Eriti hoolikad peaksid suitsuses ümbruses olema inimesed, kellel on südamepuudulikkus, stenokardia, krooniline obstruktiivne kopsuhaigus või astma. Samuti peaks laste kokkupuude suitsuga olema minimaalne, kuna nende organism alles areneb ja nad hingavad kehakaalu kilogrammi kohta rohkem õhku, sh õhusaastet kui täiskasvanud.
Keskkonnaministeerium siiski lõkketule nautimist ära ei keela, sest kahtlemata kuulub lõke soojade õhtute ja romantika juurde.

Et lõket teha ohutult
- põleta korralikku kemikaalidega töötlemata puitu või kuivi oksi,
- lõkkesse heitmiseks ei sobi märjad lehed ja oksad ning igasugused jäätmed, sh väikesed kilekotid ja ühekordsed toidunõud,
- ära jäta tukke hõõguma ja mürgist suitsu levitama,
- lisaks tuleohutuse nõuete täitmisele tuleb vaadata ka ilmastikutingimusi, et tekkiv suits ei hajuks ega kahjustaks naabruskonda ja teid endid,
- kindlasti on oluline tagada intensiivne põlemine, põletades korraga väiksemas koguses peenemaid halge, mis põlevad täielikult - siis tekib vaid veeaur ja süsihappegaas ning minimaalselt kahjulikke lisandeid.

Kõigis omavalitsustes on jäätmejaamad, kuhu saab viia jäätmeid, mida kodus ei saa kompostida, põletada või tavaprügisse panna. Vaata www.kuhuviia.ee ja sealt leiad kõigile jäätmeprobleemidele üllatavalt lihtsalt lahenduse.

Veel uudiseid samal teemal

07.12.2020|Keskkonnaministeerium

Ootame kommentaare saasteainete heite- ja ülekanderegistri protokolli elluviimise aruande kohta

Arhusi konventsiooni saasteainete heite- ja ülekanderegistri protokolli (PRTR protokoll) eesmärk on arendada välja avalikud registrid, mis sisaldavad vajalikke keskkonnaandmeid. Lisaks soovitakse innustada ettevõtjaid saasteainete emissioone vähendama.

15.09.2020|Keskkonnaministeerium

Osoon elu heaks: 35 aastat osoonikihi kaitset

16. septembril on ülemaailmne osoonipäev, millega tähistame sel aastal Viini konventsiooni ja ülemaailmse osoonikihi kaitse 35. aastapäeva. Elu Maal poleks võimalik päikesevalguseta, kuid ilma osoonikihita oleks Päikeselt eralduvat energiat liiga palju.

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.