Sa oled siin

Keskkonnaministeerium: praegused katsumused võivad hoogustada ringmajandust

14.04.2020

konkurentsivõimelisema Euroopa nimel.“ Kokku laekus ettepanekuid 14-lt organisatsioonilt. Saadud tagasisidet arvestatakse Eesti seisukoha kujundamisel.

„Tingimustes, kus tootmine on saanud löögi, ressursikasutuse võimalused on piiratud, samuti ka toote tarbijani viimise võimalused, tuleb mõelda, kuidas nii tootmist kui tarbimist senisest veelgi efektiivsemalt korraldada,“ selgitas keskkonnaministeeriumi keskkonnakorralduse osakonna juhataja Sigrid Soomlais. „Samas ei tohiks keskenduda ainult kiiretele ja ajutistele lahendustele, mis leevendavad olukorda täna ja homme, vaid tuleks siiski mõelda ka kaugemale tulevikule. Kuigi see võib tunduda hetkel raske või isegi võimatu.“

Üks võimalus tolleks on lüüa kaasa Euroopa ringmajanduse tegevuskava koostamisel. Just seepärast  saatis Keskkonnaministeerium tegevuskava koostööpartneritele kommenteerimiseks.

„Üheskoos saame kujundada nägemuse, kuidas sellest Euroopa ülesest tegevuskavast Eestile kõige enam kasu oleks,“ nentis Soomlais. „Samuti on praegu erakordne võimalus võtta arvesse juba käesolevaid väljakutseid ja kujundada tuleviku osas juba palju veekindlamad ja paindlikumad seisukohad – olgu selleks siis suurem rõhuasetus IT-lahendustele või ringsemate teenuste juurutamine.“

Euroopale olulised märksõnad konkurentsivõime tagamiseks ei ole muutunud – need on endiselt  kliimaneutraalsus, ressursitõhusus ja puhas looduskeskkond. Valdkonnad, mille kaudu sellesse panustame, on aga erinevad.

Ringmajanduse algatuse üks olulisematest eesmärkidest on tagada, et ELi turul olevad tooted ja teenused arvestaksid järjest enam ringmajanduse põhimõtteid, nt asjade parandamise võimaluste suurendamine. Samas peab avalik sektor näitama hankijana eeskuju ning ostma ringsemaid tooteid ja teenuseid. Oluline osa ringmajandusest, eeskätt ka praegust olukorda arvestades, on digitaalsetel lahendustel, mille näiteks on elektrooniline tootepass. Samuti tuleb soodustada traditsioonilise tööstuse ja uudsemate lahenduste pakkujate koostööd.

Jäätmekäitluses on rõhk jäätmetekke vältimisel. See peab olema mõõdetavam ja põhinema ühtsematel alustel. Ühtsete märgistuste, kriteeriumite ja taristu loomine aitab samuti tõhustada jäätmekäitlust. Tootjavastutussüsteeme on vaja tõhustada, kaasates samal ajal süsteemidesse ELi imporditavaid tooteid ning soodustades seeläbi nende konkureerimist võrdsetel alustel.

Soomlais selgitas, et oluline on ka arenguid mõõta. Ringmajanduse olemasolev seire raamistik vajab lisanäitajaid, et muutused oleksid paremini jälgitavad.

Keskkonnaministeerium ootas partnerite tagasisidet eilseks, 13.aprilliks. Euroopa Komisjon ootab liikmesriikide esimesi tähelepanekuid juba aprilli lõpus.

Eesti päris oma ringmajanduse arengudokumendi koostamine sai alguse möödunud aastal. Eesmärgiks on 2021. aasta lõpuks välja töötada ringmajanduse arengudokument koos tegevuskavaga, mis looks Eestile süsteemse lähenemise ringmajandusele üleminekul.

Selleks on ministeerium kuulutanud välja ringmajanduse uuringu hanke, mille sisuks on hinnata ringmajanduse hetkeolukorda Eestis ja leida suurema potentsiaaliga valdkonnad ringmajanduse edendamiseks. Uuringus käsitletakse eraldi ka jäätmete valdkonda ja seda, millised on  jäätmevaldkonna eesmärgid tulevikus. Hanke tähtaeg on 29.aprill.

Samuti on kavas juba lähiajal ellu kutsuda ringmajanduse otsustajaid ja eksperte ühendav kogu, mille kaudu saavad osapooled kaasa rääkida ringmajanduse teemadel laiemalt.

Vaata ka ringmajanduse tegevuskava eestikeelset faktilehte.

Rohkem infot ringmajanduse kohta kodulehel: ringmajandus.envir.ee

Veel uudiseid samal teemal

25.06.2020|Keskkonnaministeerium

Kutse seminarile "Ärivõimalused Keenias: keskkonnakaitse ja rohetehnoloogia"

Ettevõtjad ja huvigrupid on oodatud osalema Keskkonnaministeeriumi seminarile "Ärivõimalused Keenias: keskkonnakaitse ja rohetehnoloogia". Tegemist on järjega 9. juunil välisministeeriumi korraldatud Ida-Aafrika äritegevuse seminarile. Seminari fookuses on ülevaade koostöövõimalustest Keenias rohekasvu ja rohetehnoloogia edendamiseks.

29.05.2020|Keskkonnaministeerium

Euroopa keskkonnasõbraliku ettevõtte konkursil võistleb kümme Eesti ettevõtet

Eesti esitas üleeuroopalisele keskkonnakonkursile kümme ettevõtet, kes võistlevad viies erinevas kategoorias. 

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.