Sa oled siin

Keskkonnaministeerium alustab keskkonnamõjude rahalise väärtuse välja selgitamist

28.09.2015

Keskkonnaministeerium taotles Keskkonnainvesteeringute keskuselt saastamise ja keskkonnale olulist mõju omavate tegevuste reaalse keskkonnamõju välja selgitamise esimese etapi töödeks 300 000 eurot.

Projekti eesmärk on 2017. aasta lõpuks välja arvutada oluliste välismõjudega keskkonnakasutamise vormide (nt saastamine, kaevandamine) ühiskondliku kulu rahaline väärtus ehk väliskulu. „Suure negatiivse keskkonnamõjuga tegevuste väliskulu hinda teades on riigil võimalik majanduslike ja sotsiaalsete aspektide kõrval sama olulisena hinnata ka keskkonnamõju ning seeläbi keskkonnakasutust paremini suunata,“ selgitas keskkonnaministeeriumi asekantsler Ado Lõhmus.

Projekti esimeses etapis selgitatakse välja hindamise alla kuuluvad mõjud ja nende kogused. Mõjuna käsitletakse näiteks seda, milline on Eestis vääveldioksiidi mõju inimese tervisele välja arvutatuna haiguspäevadeks või kaotatud eluaastateks. Erinevaid keskkonnamõjusid hinnatakse inimese tervisliku seisundi, inimese heaolu, vara turuväärtuse ja looduse elurikkuse muutust arvestades. Uuringu tellimiseks kuulutatakse lähiajal välja hange, uuring valmib 2016. aastal.

2017. aastal alustatakse projekti teise etapiga, mille käigus  arvutatakse välja mõjude rahaline väärtus.
Uuringute tulemuste alusel koostab keskkonnaministeerium koostöös rahandusministeeriumi ja majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumiga 2017. aasta lõpuks poliitikasoovitused. Keskkonnakasutuse ühiskonnale tekitatava kulu kompenseerimiseks või vähendamiseks tuleb vajadusel täpsustada nii keskkonnatasusid kui ka muuta teisi regulatsioone, nt keskkonnapiiranguid ja -norme.

Tööd väliskulude väljaarvutamiseks alustati kevadel, mil kutsuti kokku keskkonnaministeeriumi, rahandusministeeriumi, majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi, riigikantselei, Eesti keskkonnaühenduste koja ja Eesti kaubandus- ja tööstuskoja esindajatest koosnev töörühm. Suvel toimunud kohtumistel kaardistati uuringud ja tegevused, mis on rahasse hindamise metoodika väljatöötamiseks vaja eelnevalt tellida.

Väliskulude hindamine puudutab sektorite lõikes enim neid sektoreid, mis tekitavad suurimad keskkonnamõjud ehk maavarade kaevandamist, põlevkivitööstust, transporti ja põllumajandust. Tulemused annavad ka ettevõtetele teadmise sektori mõju ulatusest ning selgema arusaama riigi keskkonnakasutuse poliitika kujundamisest.

Keskkonnakasutuse välismõju on mõju, mis avaldub sotsiaalse või majandusliku tegevuse läbi teistele inimgruppidele, kes ei pruugi seda üldse soovida, ja ei avaldu eraldi kulu või tuluna näiteks tootmistegevuse korral toote hinnas. Negatiivne välismõju, mida ei kompenseerita, on väliskulu. Negatiivsed välismõjud on näiteks välisõhu saastamisest tulenevad tervisemõjud (peamiselt hingamisteede, südame- ja veresoonkonna haigused), kaevanduse või transpordisõlme lähikondse maa turuväärtuse langus müra tõttu ja kaevandusaluse maa senise otstarbega võrreldes kasutuskõlbmatuks muutumine.

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.