Sa oled siin

Kas teadmised vääravad usku?

18.08.2010

Keskkonnaministeeriumi asekantsleri Olavi Tammemäe kommentaar Enn Sooviku artiklile “Nõiakaev karjääri mõju alla?”.

Oma artikli alguses väidab Enn Soovik, et Nabala teemaga tegelenud eksperdid ja riigi esindajana mina oleme väljendanud üksmeelselt seisukohta, et “Nabala maardlasse kavandatud lubjakivikarjäärid ei saavat põhimõtteliselt avaldada vähimatki mõju Tuhala Nõiakaevu veega toitumisele”, hinnates seda “sügavalt subjektiivseks väiteks”.

Edasi kirjeldab artikli autor tema poolt valitud matemaatilise mudeli (valemi) ning sinna asetatud arvväärtuste kaudu, mis tema enda hinnangul “ei pretendeeri erilisele täpsusele”, kavandatavast kaevandamisest tingitud veealanduste mõju Nõiakaevu toitele.

Ekspertide senine sõnum emotsionaalsele loosungile “Päästke Tuhala Nõiakaev!” on olnud, et kaev ei ole ohus ning kaevandamisega kaasnevaid keskkonnamõjusid on tänaste tehnoloogiliste lahendustega võimalik kontrollida. Ei tasu unustada ka tõsiasja, et Tuhala Nõiakaev on riikliku kaitse all – millest lähtuvalt on kogu Nabala teema Keskkonnaministeeriumi eriti terava tähelepanu objektiks.

On ka tõsiasi, et inimene pole seni suutnud looduslikke protsesse eriti usutavalt modelleerida, mistõttu suhtun ka Enn Sooviku arvutustesse paraja ettevaatlikkusega. Nagu ikka matemaatilise statistikaga, võib ka taoliste mudelitega tõestada just seda, mida hetkel soovitakse… .

Juba tudengitele räägitakse, et mistahes karukavalal mudel ei suuda kunagi asendada katset vahetus looduses. Arendajate sellekohane ettepanek uppus aga kaevandamise vastaste jõulisse vilekoori… .

Koostöös piirkonna valdade väljapakutud ekspertidega kavandab Keskkonnaministeerium hetkel Nabala maardlale täiendavaid väliuuringuid, täpsustamaks sealsete karstialade levikut ning põhjavete liikumist, et mh saada selgust ka “salajõgede” asjus ning kas ja millises mahus on Nabala maardla lubjakivi ikkagi kaevandatav eeldusel, et kaasnevad olulised keskkonnamõjud on analüüsitud ja leevendavad meetmed praktiliselt teostatavad.

Usust vast niipalju, et Nabala uuringuid kommenteerides ütles üks kohalik rahvalaulik: “Te võite mulle rääkida mida iganes – mina ei usu seda niikuinii!”

Siit ka küsimus, millele mina paraku jään vastuse võlgu: kuivõrd on teadmisega võimalik väärata usku?

Olavi Tammemäe, tehnikateaduste PhD; (keskkonnamõjude hindamisega seotud praktika alates 1991. a)

(Kommentaar avaldatud 2010 septembris Eesti Looduses.)


Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.