Sa oled siin

Järgmisest aastast tuleb hakata suure kliimamõjuga külmaainetelt üle minema keskkonnasõbralikele alternatiividele

31.10.2019

Külmlaod, toiduainetööstused, piimafarmid, laevad ja toidupoed, kes kasutavad jahutus- ja külmutusseadmeid, peavad hakkama alates 1. jaanuarist 2020 vähendama suure kliimamõjuga külmaainete kasutamist.

Seni jahutus- ja külmutusseadmetes kasutusel olevate F-gaaside mõju kliimale on tuhandeid kordi suurem kui süsihappegaasil.

Järgmisest aastast ei ole tehasepuhtusega suure kliimamõjuga F-gaaside (nt R-404A, R-507, R422) hoolduse käigus olemasolevatesse külmaseadmetesse lisamine üldjuhul enam lubatud. Erand tehakse alla ca 10 kg seadmetele (nt väikesed külmvannid,-kapid või piimajahutid), sõjavarustusele ning neile seadmetele, mille eesmärk on jahutada tooteid temperatuurini alla – 50 °C.

Samuti ei ole järgmisest aastast lubatud eelnimetatud F-gaasidega uute paiksete seadmete paigaldamine, sõltumata seadme täitekogusest. Erandiks on seadmeid, mille eesmärk on jahutada tooteid temperatuurini alla – 50 °C.

Nimetatud piirangud tulenevad Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusest (EL) nr 517/2014 fluoritud kasvuhoonegaaside kohta.

Keskkonnaministeeriumi välisõhu ja kiirgusosakonna juhataja Heidi Kogeri sõnul on aga lubatud mitmeid variante, kuidas olemasolevaid ca 10 kg täitekogusega seadmeid järgmise kümne aasta jooksul töös hoida. Kokku kogutud ja puhastatud külmaainet võib hooldefirma kasutada nii sama seadmeomaniku teiste seadmete kui ka teiste klientide seadmete hooldusel kuni 2030.aastani. Sel viisil kasutatakse külmaainet uuesti, pikeneb seadmete tööiga ning kulub vähem ressursse jäätmekäitlusele.

Eesti Keskkonnauuringute Keskus soetas fluoritud kasvuhoonegaaside ja osoonikihti kahandavate ainete käitluskeskusesse uued seadmed, millega on võimalik kasutusel olevaid F-gaasi põhiseid külmaaineid puhastada ja uuesti kasutusele võtta.

Seega on tulevikus valida, kas kasutada seadme hooldusel puhastatud külmaainet, ehitada seadmed ümber väiksema kliimamõjuga F-gaasidele või vahetada seadmed hoopis välja, kasutades uusi tehnoloogiaid alternatiivsete külmaainetega (nt R-744 (CO2) süsteemid kauplustes, R-717 (ammoniaagi-)süsteemid tööstuses, süsivesinikud (HC) väikeste seadmete puhul jne).  „Alternatiivsete külmaainetega seadmed on F-gaase sisaldavatest seadmetest energiaefektiivsemad, kuid nõuavad suuremat esialgset investeeringut“, lausus Koger.

Lisainfo alternatiivsete külmaainete kohta: http://www.klab.ee/f-gaasid/alternatiivid/
Lisainfo külmaainetele kehtestatud nõuete kohta: http://www.klab.ee/f-gaasid/juhendid/

Veel uudiseid samal teemal

31.03.2020|Keskkonnaministeerium

Energia- ja tööstussektori CO2 heitkogused vähenesid aastaga peaaegu 40%

Euroopa Liidu kasvuhoonegaaside lubatud heitkoguse ühikutega kauplemise süsteemi (ELi HKS) kuuluvates Eesti käitistes vähenes CO2-heide 2019. aastal 38,7% võrreldes 2018. aastaga ehk ligikaudu 5,4 miljoni tonni CO2 võrra.

04.03.2020|Keskkonnaministeerium

Kujundame seisukohad Euroopa kliimaseaduse kohta lähikuudel

Täna tegi Euroopa Komisjon ettepaneku Euroopa kliimaseaduseks, millega soovitakse õiguslikult kehtestada Euroopa Liidu ülene kliimaneutraalsus aastaks 2050. Eesti kujundab seisukohad Euroopa kliimaseaduse kohta lähikuudel, mil algavad läbirääkimised seaduse üle Euroopa Liidu Nõukogus ja Euroopa Parlamendis.

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.