Sa oled siin

Järgmise kümnendi metsanduse arengukava juhtkogu enamus oli senise protsessi jätkamise poolt

26.06.2020

Täna kogunenud järgmise kümnendi metsanduse arengukava (MAK2030) juhtkogu ees on keerulised valikud. Praeguseks on selge, et arengukava mõjude hindaja puudumise tõttu on protsess pikemaks veninud ja selle õigeaegne vastuvõtmine on ebatõenäoline.

Tänase kohtumise esimene pool möödus arutades, milline on juhtkogu ettepanek keskkonnaministrile protsessi jätkamiseks. Läbi räägiti järgnevate võimaluste vahel:
• Alustada keskkonnamõjude strateegilise hindamisega hilissügisel
• Metsanduse arengukava asemel käsitleda metsanduse valdkonda keskkonnavaldkonna arengukava dokumendi (KEVAD) raames
• Pikendada kehtivat arengukava (esitades sügisel pikendamise eelnõu Riigikogule)
• Koostada arengukava pikemaks perioodiks kui kümneks aastaks

Kuigi ükski variantidest täielikku üksmeelt ei leidnud, siis enim pooldati esimest punkti, mis tähendab uue hanke välja kuulutamist MAK2030 eelnõu mõju hindamise programmi koostaja leidmiseks. Vähem pooldati metsanduse arengu käsitlemist KEVAD-es, mis on samuti Riigikogu poolt kinnitatav arengukava. Tegemist oli ettepanekuga, mis järgi metsandusele eraldi arengukava ei koostata. Kuigi riigi üldine suund on arengukavu vähendada, siis vastuoluna tõid juhtkogu liikmed välja ebaselguse, kuidas sellisel juhul saavutada MAK2030 koostamise protsessi eesmärki – saavutada ühiskondlik kokkulepe jätkusuutliku metsanduse suunamiseks. Aastani 2020 kehtiva metsanduse arengukava pikendamine leidis mitmeid poolehoidjaid, ent sarnaselt teistelegi ettepanekutele, olid mõned juhtkogu liikmed pikendamise vastu.  Lisaks tegi üks juhtkogu liige ettepaneku üleminekuperioodil lahendada kriitilisemad metsanduse probleemid keskkonnaministrile nõu andvas metsandusnõukogus ning teine juhtkogu liige soovis kogu protsessi peatada alustades uuesti puhtalt lehelt. Kumbki ettepanekutest juhtkogus laiemat poolehoidu ei leidnud.

Peale selle arutas juhtkogu ka jätkamist MAK2030 eelnõu sisulise poolega. Enamik liikmetest pooldas nii arengukava sisuga üldisemaks minemist kui ka selleks aastaks planeeritud ajakava. Viimase kohaselt on järgmisel poolaastal plaanis läbi arutada alaeesmärgid, mõõdikud ja alustada mõistete töörühma tegevust, samuti on planeeritud rida juhtkogu kohtumisi.

MAK2030 juhtkogu on keskkonnaministri käskkirjaga kokku kutsutud huvirühmade, ülikoolide ja ministeeriumite esindajatest koosnev töörühm, kelle peamine ülesanne on esitada keskkonnaministrile MAK2030 eelnõu ja selle vastuvõtmisel jälgida ka selle elluviimist.

Veel uudiseid samal teemal

14.01.2021|Keskkonnaministeerium

Keskkonnaministri määrus muudab riigimetsa majandamise selgemaks

Keskkonnaminister Rain Epler otsustas muuta määrust, millega määratakse riigimetsa uuendusraiete optimaalne pindala järgmiseks viieks aastaks , nii et selles pindalas kajastuvad ka erakorralised – näiteks tormikahjustuste likvideerimiseks küpses metsas tehtud raied.

07.12.2020|Keskkonnaministeerium

Keskkonnaminister Rain Epler saadab laiali metsanduse arengukava juhtkogu

Keskkonnaminister Rain Epler otsustas täna allkirjastatud käskkirjaga laiali saata metsanduse arengukava koostamiseks moodustatud juhtkogu. Juhtkogu töö lõpetamise põhjuseks on fakt, et juhtkogu ei tulnud toime neile seatud peamise ülesandega - esitada keskkonnaministrile metsanduse arengukava aastani 2030 eelnõu hiljemalt septembris 2020.

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.