Sa oled siin

Ida-Virumaal algab täna jõgede puhastamine põlevkivitööstuse jääkreostusest

16.05.2019

Ida-Virumaal algab täna suuremahuline põlevkivitööstuse jääkreostuse likvideerimine, mille käigus puhastatakse Purtse jõe enimreostunud lõik, Kohtla jõgi ja fenoolisoo reostusest, mille tekitasid Kohtla-Järve ja Kiviõli põlevkivitehased aastatel 1930-1980.
 

“Ettevalmistavad tööd algasid veebruaris Kohtla-Järve fenoolisoo ohutustamise, möödavoolukraavide rajamise ja raadamistöödega Kohtla jõe alal. Nüüd aga kutsusime ka kohalikud elanikud osa saama tänasest ajaloolisest hetkest, mil kopp maasse lüüakse ja algavad suuremahulised jõe puhastustööd. Kunagi varem ei ole Eestis nii suures mahus likvideeritud vooluveekogudes asuvat jääkreostust, seega on tegemist tõeliselt erakordse hetkega,” rääkis Keskkonnaministeeriumi projektijuht Raimo Jaaksoo.

21 miljonit eurot maksvad tööd viiakse lõpule 2022. aasta lõpuks. Projekti käigus eemaldatakse tuhandeid tonne reostunud pinnast. Esimeste tööde käigus ohutustatakse 14 hektari ulatuses Kohtla-Järve poolkoksimäest väljanõrgunud fenoolidega reostuud ala, rajatakse uus kraavisüsteem ja puhastatakse Varbe peakraav. Fenoolisoo reostunud osast kogutakse vesi kokku ja pumbatakse Kohtla-Järve reoveepuhastisse. Puhas vesi juhitakse kraavide süsteemiga fenoolisoost mööda Varbe peakraavi.

Järgnevalt puhastatakse 13 kilomeetrit Purtse ja Kohtla jõge ning rajatakse 3,4 km uut jõesängi. Puhastatav jõeosa eraldatakse esmalt ajutiste tammidega ja vesi juhitakse ajutise möödavoolukraavi või -torustiku abil jõesängist mööda. Seejärel kaevatakse reostunud pinnas välja. Puhastatud aladel taastatakse looduslik välimus. Ajutised tammid, möödavoolukraav või torustik eemaldatakse ja vesi juhitakse tagasi puhastatud jõesängi. Väljakaevatud reostunud pinnas puhastatakse kõrgel temperatuuril kuumutades.

Projekteerimis-ehitustöid viib läbi Pinnasepuhastuse OÜ, projekti konsultandid on Kobras AS ja Maves AS. Tööde tellija on Keskkonnaministeerium. Purtse jõe valgala ja fenoolisoo puhastamise projekti esimese etapi maksumus on 21 miljonit eurot. Projekti rahastatakse 85% ulatuses Euroopa Ühtekuuluvusfondist ning 15% ulatuses SA Keskkonnainvesteeringute Keskuse keskkonnaprogrammist ja riigieelarvest.

FOTOD Purtse jõe projektist: https://urlzs.com/qGbNN

Purtse jõe puhastamise projekt plaanitakse lõpule viia 2022. aasta lõpuks. Põlevkivitööstuse jääkreostusest puhastamise käigus eemaldatakse ja puhastatakse tuhandeid tonne reostunud pinnast. Projekteerimis-ehitustöid viib läbi Pinnasepuhastuse OÜ, projekti konsultandid on Kobras AS ja Maves AS. Tööde tellija on Keskkonnaministeerium. Purtse jõe valgala ja fenoolisoo puhastamise projekti esimese etapi maksumus on 21 miljonit eurot. Projekti rahastatakse 85% ulatuses Euroopa Ühtekuuluvusfondist ning 15% ulatuses SA Keskkonnainvesteeringute Keskuse keskkonnaprogrammist ja riigieelarvest.
www.envir.ee/et/eesmargid-tegevused/vesi/jaakreostus

Veel uudiseid samal teemal

05.06.2020|Keskkonnaministeerium

Ida-Virumaal algasid tööd Purtse jõe enimreostunud lõigu puhastamiseks

Sel nädalal algasid Purtse jõe valgala puhastamise projekti raames suuremahulised jääkreostuse likvideerimise tööd Purtse jõel. Töö on erakordne, sest kunagi varem pole Eestis nii suures mahus likvideeritud vooluveekogudes asuvat reostust.

13.01.2020|Keskkonnaministeerium

Ligi 17 miljonit eurot Ida- ja Lääne-Virumaa veekogumite seisundi parandamisele

Keskkonnaministeeriumi juhtimisel on alguse saanud terviklik veekogumite seisundi parandamise projekt Ida-ja Lääne-Virumaal. LIFE IP CleanEST projekti raames parandatakse järgneva 10 aasta jooksul sealsete veekogumite seisundit ning analüüsitakse võimalusi, millega seisund paremaks saada.

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.